Marcin Kędziora, fot. Grzegorz Śledź / PR2
- Złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie jest jednak takie łatwe - zwrócił uwagę zajmujący się od wielu lat tym problemem Karol Urbański, kierownik baletu Opery na Zamku w Szczecinie. - Organizacje, do których się zwracaliśmy, nie chciały się tym zająć, bo sprawa jest zbyt polityczna i precedensowa w swojej istocie - podkreślił.
W "Sezonie na Dwójkę" przygotowanym przez Barbarę Schabowską zastanawialiśmy się, jak rozwiązać problem polskich tancerzy. A sytuacja jest dramatyczna, bowiem w obecnej sytuacji prawnej i instytucjonalnej większość przedstawicieli tego zawodu zostaje bez pracy i środków do życia w wieku 40-45 lat. Sztuki, której poświęcali się całkowicie od 10 roku życia, po prostu nie da się już wówczas uprawiać.
Barbara Schabowska, fot. Grzegorz Śledź / PR2
Wojciech Ślązak - pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego - zwracał uwagę, że w innych krajach bez problemów funkcjonują wcześniejsze emerytury dla tancerzy. Dotyczy to chociażby artystów najważniejszych scen francuskich. Z kolei Marta Michalak z Instytutu Muzyki i Tańca powoływała się na rozwiązania oparte na edukacji, doradztwie zawodowym, wsparciu psychologicznym i dofinansowaniu stażów, od wielu dekad działające sprawnie w Wielkiej Brytanii czy Holandii.
- Niestety w Polsce brakuje zaplecza prawnego, by wdrożyć te gotowe wzorce - zwrócił uwagę Karol Urbański - Po pierwsze nie ma instytucji, która mogłaby i chciałaby na siebie przyjąć odpowiedzialność za wprowadzenie tego typu rozwiązań. Związek Artystów Scen Polskich musiałby dokonać zmian w swoim statucie i zakresie dotychczasowej działalności, czego nie chce uczynić. Polskie prawo uniemożliwia też przekazywanie fundacjom czy stowarzyszeniom stałych dotacji, na czym opiera się na przykład system holenderski - rozwinął i dodał ze smutkiem - W Polsce brakuje woli politycznej do zmian legislacyjnych, za którymi poszłyby pieniądze...
Anna Sąsiadek Karol Urbański, fot. Grzegorz Śledź / PR2
By pomóc tancerzom (i sportowcom), Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło projekt "Druga kariera młodych seniorów”. Miał on polegać na obserwacji transformacji zawodowej (wspieranej przez ministerstwo), aby wypracować systemowe rozwiązania dla obu grup zawodowych. Dlaczego projekt został zawieszony po pierwszym etapie? Jakie dziś rozwiązania na rynku pracy mogą pomóc tancerzom kończącym karierę? Jak mogą potoczyć się zawodowe losy byłych tancerzy oraz jak wspierają ich Ministerstwo Kultury oraz Instytut Muzyki i Tańca?
O tym rozmawialiśmy w "Sezonie na Dwójkę". Gośćmi Barbary Schabowskiej byli tancerze - Anna Sąsiadek, Karol Urbański i Marcin Kędziora oraz Marta Michalak z Instytutu Muzyki i Tańca. Wysłuchaliśmy również wypowiedzi Marzeny Brezy - szefowej Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy i Pomocy Społecznej - oraz tancerza Wojciecha Ślązaka.
mm/mp