Ignacy Jan Paderewski nazywany był największym ze wszystkich, mistrzem i królem pianistów - czarodziejem instrumentu. Przed I wojną światową był jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie. Sławą dorównywała mu tylko Helena Modrzejweska.
Podczas jego koncertów sale wypełnione były po brzegi. Wykorzystywał swoją popularność do przypominania o nieistniejącej Polsce. Fundator Pomnika Grunwaldzkiego i premier odradzającej się Rzeczypospolitej był również wirtuozem w relacjach damsko - męskich.
Bawidamek i celebryta?
Wydawał majątek na jedwabne koszule, kamizelki, fraki, lakierki i półbuty robione na miarę w Londynie, futrzane płaszcze, kapelusze, drogie zegarki, spinki do mankietów, szpilki do krawata czy papierośnice. Niewiele było kobiet, które potrafiły oprzeć się jego urokowi. To był talent, osobowość i fascynujący wygląd zewnętrzny - niewiarygodna, bujna, ruda czupryna, bladość cery i przenikliwe, magnetyczne spojrzenie.
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów audycji.
O Ignacym Janie Paderewskim i jego kobietach z dr Małgorzatą Perkowską-Waszek oraz prof. Andrzejem Chwalbą rozmawiają Hanna Maria Giza i Piotr Matwiejczuk.
Ignacy Jan Paderewski. Fot. wikipedia