Lokomotywa wśród instrumentów

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 19:00
Organy to najpotężniejszy instrument zbudowany przez człowieka. Wymaga olbrzymiej aparatury do tego, by je uruchomić, olbrzymiego pomieszczenia, by je w nim zainstalować i tylko jednego człowieka, by nad nim zapanować.
Audio
Lokomotywa wśród instrumentów
Foto: Glow Images/East News

Historia instrumentu sięga Starożytności, choć o organach w dzisiejszym rozumieniu można mówić dopiero od XVI wieku. Wtedy to bowiem upowszechniły się ulepszenia mechaniczne - wynalazki z końca XV wieku - które zmniejszyły siłę fizyczną konieczną do gry na instrumencie. Odtąd organiści mogli sprawnie grać palcami, a nie jak ich poprzednicy - całymi dłońmi.

W dziedzinie mechanicznej epoki baroku i renesansu są podobne, natomiast instrumenty barokowe mogły już korzystać z nowej zdobyczy: równomiernej temperacji stroju. Słynnym organmistrzem był wówczas Jan Sebastian Bach.

Po krótkim epizodzie klasycystycznym, gdy budowano odpowiednio stonowane, harmonijne instrumenty, wkroczyła epoka romantyzmu ze swą gigantomanią. A współczesność dodała mechaniczne pompy elektryczne i elektryczną trakturę.

Na audycję Pawła Zunia zapraszamy po 14.30.

Zobacz więcej na temat: Jan Sebastian Bach
Czytaj także

Organy polskie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 13:20
Muzyka organowa będzie tematem niedzielnego turnieju Dwójki. Początek o godz. 12.00. Zaprasza Piotr Orawski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Organy Wagnera odnalezione w Pruszynie!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 10:50
XVIII-wieczne organy przeleżały na kościelnym strychu wiele lat. Były tak zabrudzone ptasimi odchodami, że ich oczyszczanie trwało prawie rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ulubiony instrument Gotye

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 16:32
- Kiedy przyjechał Cotillion, wyrzuciliśmy z domu telewizor – śpiewa w jednym ze swoich przebojów nowy ambasador muzyki australijskiej. Czymże jest owa tajemnicza maszyna sprawdziła czwórkowa reporterka Ewelina Grygiel.
rozwiń zwiń