7. Festiwal Sztuki Opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 11:52
Tegoroczna odsłon przebiegać będzie pod hasłem "Początek". Festiwal to pięć dni powracania do początków, dziesiątki historii, setki słuchaczy...
Opowiada Agnieszka Aysen
Opowiada Agnieszka AysenFoto: materiały promocyjne

Płyniemy pod prąd, w górę rzeki, wbrew nurtowi, niczym wędrowne łososie. Przeskakujemy progi, pokonujemy wodospady czasu.
Czasy zmuszają nas do spoglądania w przyszłość, a my zwracamy się ku początkom.
W ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania przywołane zostaną historie z czasów stwarzania świata. Zabrzmią czarodziejskie runy „Kalevali” w wykonaniu Satu Niiranen, a Claire Garrigue z Francji opowie, co zdarzyło się u źródeł, u początków. Marc Buléon wniknie w świat osób doświadczonych autyzmem i z ciszy po tamtej stronie wyłowi dla nas pierwsze słowa. Z krainy milczenia przywoła pierwsze historie Słowian Jacek Hałas, a ci, którzy w marzeniach sennych przemierzają niezwykłe terytoria, odnajdą się w „Kubku do nalewania snów” – spektaklu na podstawie „Słownika chazarskiego” Milorada Pavicia. Mistrz starożytnej sztuki aszyków Şeref Taşliova przypomni, że zabawy opowieściami nie są ot, takim sobie konkursem dla recytatorów, a potknięcia słono kosztują; będzie dla nas improwizował z igłą w zębach. Słowo jest działaniem, raz wypowiedziane czyni – dlatego miejcie się na baczności, gdy Waszą drogę przetnie Biegałka z bałkańskich pograniczy…
Sięgamy też do innych narracji o początku – nie tylko mitologicznych, lecz także tych inspirowanych duchem uczoności. O najmniejszych, najpierwszych cząstkach świata opowie Jarek Kaczmarek. Może łączą się one z naszymi najpierwszymi wspomnieniami, które krążą po wszechświecie jak drobiny światła? Z kolei Nicolás Buenaventura i Marta Gómez wyśpiewają pieśń o  d a w a n i u  ś w i a t ł a – rodzeniu się myśli, opowieści porodowe z bliska i z daleka, w kobiecym wielogłosie, poprowadzi  Beata Frankowska.
W tym roku – jak zwykle – zapraszamy na specjalny program dla dzieci. Kolejne poranki festiwalu to: dziecięce narracje z Domu Sierot Korczaka; rosyjskie baśnie opowiadane w karaibskich rytmach, czyli projekt znanego bywalcom festiwalu duetu Górska/Tamas; dla tych, co wolą szkiełko i oko – opowieści kwantowe. Dla tych, co bardziej czucie i wiarę – tańce i śpiewy wokół drzewka jabłoniowego, maik gaik.
A na koniec przyjdzie bogini lotna, w czerwonej szacie tańcząca Baba Jaga i wszystkich nas porwie i zakręci, ech! Wiruj wirze, kręć się wrzeciono!

Więcej informacji na stronie: http://www.studnia.org/

(Materiały organizatora)

Czytaj także

Opowieści wędrujących rapsodów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 16:09
V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy Tatarzy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 11:23
Dwie wystawy poświęcone Tatarom na ziemiach Polski, Litwy i Białorusi można obejrzeć od soboty we Wrocławiu.
rozwiń zwiń