Geniusz Jane Austen na dużym ekranie
Jane Austen (1775-1817) taki dawała przepis na dobrą opowieść: "dobrze wybrać osoby, zebrać je w miejscu, jakie mi jest najbliższe - trzy, cztery rodziny gdzieś na wsi - to jest właściwy materiał dla pisarza". – Jednak w tę glinę, z której lepiła swoje postacie, trzeba było jeszcze wlać życie. I to jest jej tajemnica. Te postacie żyją, a to, co mówią, dotyczy nas do dzisiaj – powiedziała Anna Przedpełska-Trzeciakowska.
Z powodu tej uniwersalności już za życia inni pisarze porównywali Jane Austen do Szekspira. I choć dzięki temu jej dzieła przetrwały do dziś, niewiele wiemy o losach samej autorki. – Jane Austen łączy się z nami bardziej przez swoje książki, niż przez swoją biografię. Jej życie było właściwie wyzbyte jakichkolwiek wielkich wydarzeń – zauważyła anglistka.
Anna Przedpełska-Trzeciakowska, która jest nie tylko biografką Jane Austen, lecz także tłumaczką jej dzieł, wyznała jednak, że na studiach raczej lekceważyła angielską autorkę, a pierwszą jej książkę czytała nie dlatego, że chciała, lecz dlatego, że musiała.
***
Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzi: Dorota Gacek
Goście: Anna Przedpełska-Trzeciakowska (tłumaczka prozy Jane Austen, autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse"), Agnieszka Łowczanin (anglistka), Eliza Kącka (literaturoznawczyni), Agnieszka Pokojska (anglistka)
Data emisji: 23.07.2017
Godzina emisji: 18.00
mc/bch