Recenzja książki Anny Cieplak "Lata powyżej zera"
Rok 2017 bezsprzecznie należy do Anny Cieplak. Za debiutancką, poświęconą okresowi dojrzewania, powieść "Ma być czysto" młoda pisarka została uhonorowana nagrodami Gombrowicza i Conrada. W swojej nowej książce "Lata powyżej zera" Anna Cieplak patrzy na świat oczami nastolatek wchodzących w dorosłość w latach 2001-2010. - Ja sama dorastałam w tym czasie i zapamiętałam te lata jako niezwykle dynamiczny okres: za moment wejdziemy do Unii Europejskiej, postępuje rewolucja technologiczna, która sprawa, że w domach pojawia się internet. Wszyscy czuliśmy, że za chwilę będzie niebezpiecznie - mówiła w audycji "Spotkanie autorskie".
Bohaterką swojej książki Anna Cieplak uczyniła Anitę, córkę fryzjerki i robotnika. W pewnym momencie życia dziewczyny pojawia się silne poczucie, że musi mieć inne aspiracje i marzenia, niż osoby z jej otoczenia. - Pojawia się takie kuszenie wizją, że jak będziesz ciężko pracował, to osiągniesz wszystko, a to jest bardzo złudne. Moja książka jest o tym, że możemy być zwykli, że nie warto skupiać się tylko i wyłącznie na osiąganiu sukcesu, który jest skonstruowany na jedną modłę.
Anna Cieplak wyjaśniała, dlaczego jej opowieść jest odbierana jako pozytywna lub negatywna, w zależności od klasowego pochodzenia czytelnika. Pisarka mówiła też o odbiorze jej książki przez współczesną młodzież. Z Anną Cieplak rozmawialiśmy ponadto o jej pracy w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie.
***
Tytuł audycji: Spotkanie autorskie
Prowadzi: Katarzyna Nowak
Gość: Anna Cieplak (pisarka)
Data emisji: 2.12.2017
Godzina emisji: 12.30
bch/mz