"Kino-ja" to autobiograficzny album – komiks zawierający ponad 2000 kadrów filmowych opisujących losy Marzyńskiego: dziecka uratowanego z Holokaustu, dziennikarza telewizyjnego i reżysera filmowego, który w wieku 32 lat wyemigrował z Polski, najpierw do Danii, a potem do Stanów Zjednoczonych. W latach 60. reżyser należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce – był pomysłodawcą i prowadzącym znane programy telewizyjne.
Waudycji spotkaliśmy się też z Aleksandrem Laskowskim, który zabrał nas na festiwal do Moritzburga. Festiwal jest uznawany za laboratorium eksperymentów muzycznych, a jednocześnie – pod dyrekcją światowej sławy wiolonczelisty Jana Voglera - stał się jednym z najważniejszych na świecie festiwali muzyki kameralnej.
Ponadto zaprosiliśmy na wykład "Entuzjaści. Kino outsiderów" w Muzeum Śląskim w Katowicach. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną polskie filmy wyprodukowane od lat 50. do 80. XX wieku, które pokazują polską rzeczywistość z perspektywy zwykłego robotnika. Prowadzone przez Łukasza Rondudę spotkanie jest częścią wystawy "Nie jestem już psem", z której współkuratorką – Zofią Czartoryską spotkała się Monika Zając.
Z kolei Grzegorz Kalinowski opowiedział nam, jak poprzez literaturę można zwiedzać miasta i czy w jego książkach miasto jest jednym z bohaterów.
Na koniec rozmawialiśmy o spektaklu "Odzwierciedlenie". To jedno z kulturalno-społecznych przedsięwzięć Fundacji Jubilo. W tym roku zajął I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu. O spektaklu opowiedzą jego twórcy Agnieszka Bresler, Diego Pileggi oraz występującym w spektaklu Dawidem Ilczyszynem.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzi: Bartosz Panek
Data emisji: 22.08.2017
Godzina emisji: 16.00-19.00
bch/jp/mc