Na Manhattanie osiedla się tajemniczy cudzoziemiec, Neron Golden wraz z rodziną. Jej członkowie przybierają nowe tożsamości, stwarzają siebie od nowa w tym nowym dla nich miejscu. – Żyjemy w czasach, w których ludzie zakładają wciąż nowe maski. Tworzą postaci, które istnieją w świecie cyfrowym, a które nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi osobami. Neron Golden też to robi, ale on ma inną motywację – on wymyśla siebie na nowo, by uciec przed mroczną przeszłością – mówi Salman Rushdie w rozmowie z Barbarą Marcinik i Janem Niebudkiem.
We współczesnym świecie zauważamy wzrost znaczenia czegoś, co nazywamy postprawdą czy fake newsami. – Nasz świat jest pełen kłamstw, które udają prawdę. To problem dla pisarza, który jest twórcą fikcji. Jak tworzyć fikcję w świecie, który jest pełen fikcji? Próbowałem stawić temu czoła, odchodząc od literatury fantastycznej, baśniowej w kierunku powieści bardziej realistycznej. Chciałem pokazać ludziom, że literatura jest w stanie zademonstrować, jaka jest rzeczywistość w świecie, który jest pełen kłamstwa – wyjaśnił pisarz.
Salman Rushdie z Baszką Marcinik i Janem Niebudkiem fot. Wojciech Dorosz
Dlaczego Salmanowi Rushdiemu bliski jest Joseph Conrad, a co łączy go z Bridget Jones? Co gość radiowej Trójki sądzi o współczesnej Ameryce? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, z którego można się dowiedzieć więcej o pisarzu, na którego w 1989 roku fatwę nałożył przywódca duchowny Iranu i któremu udało się przeżyć kilka zamachów na jego życie. Fragment powieści przeczytał na antenie Andrzej Chyra.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jan Niebudek
Gość: sir Salman Rushdie (brytyjski pisarz i eseista pochodzenia indyjskiego)
Data emisji: 30.11.2017
Godzina emisji: 21.08
kk/mk