W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" Grzegorz Chojnowski rozmawiał z Györgym Spiró, laureatem Nagrody Literackiej Europy Środkowej ANGELUS za rok 2009. Nagroda ta jest przyznawana corocznie autorom z Europy Środkowej, którzy w ciekawy sposób podejmują tematy związane z ze współczesnością i poszerzają wiedzę o świecie innych kultur.
Pisarz doskonale włada językiem polskim, a w jego twórczości pojawiło się sporo motywów z naszej historii. W 1981 roku wydał osnutą wokół postaci Wojciecha Bogusławskiego powieść "Iksowie". Traktuje ona o czasach po utracie niepodległości przez Polskę. Postać aktora była pretekstem do przedstawienia zmagań artystów walczących z cenzurą i represjami. Z kolei wydana w 2009 roku powieść "Mesjasze" przedstawia historię Andrzeja Towiańskiego i jego sekty. W Polsce Spiró za demitologizowanie polskich legend oskarżony został o szarganie narodowych świętości.
- Od tego czasu targam też innymi narodowymi świętościami: amerykańskimi, chorwackimi, węgierskimi i rosyjskimi… jestem tego typu pisarzem – komentuje kontrowersje wokół swojej osoby György Spiró. Rozmawialiśmy też z niemieckim krytykiem literackim i jurorem wielu konkursów literackich, Joergiem Magenauem. O zawód krytyka literackiego i aktualne trendy we współczesnej literaturze niemieckojęzycznej pytała Monika Skarżyńska.
- Krytyka literacka jest z jednej strony upamiętnieniem książki, z drugiej zaś narzędziem służącym zapomnieniu. Należy uważać i opisywać te książki, które są naprawdę interesujące. Jednak nie da się do końca przewidzieć, którym dziełom warto przyjrzeć się z bliska; to zawsze zgadywanie – tak o swojej pracy mówił Joerg Magenau.
Krytyk opowiadał też o tendencjach w najnowszej literaturze niemieckiej, w której zapanowała moda na literaturę migracyjną, czyli twórczość autorów z obcych krajów, piszących po niemiecku, ale chętnie wprowadzających do swych utworów tradycyjne motywy swojej rodzimej kultury.
Aby posłuchać rozmów, kliknij odpowiednie ikony dźwięku, w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.