"Alte Hajm/Stary Dom". Historia rodzinna naznaczona mroczną przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 12:04
- Akcja spektaklu rozgrywa się podczas jednego popołudnia i nastającej po niej nocy, ale poruszamy się też po osi czasu. Cofamy się zarówno do momentu egzekucji, która miała miejsce w czasie wojny, jak i do innych momentów z życia tej rodziny i życia członków rodziny żydowskiej, którą próbowano ocalić - mówił w Dwójce Marcin Wierzchowski, reżyser i współscenarzysta spektaklu "Alte Hajm/Stary Dom" w Teatrze Nowym w Poznaniu.
Plakat spektaklu Alte HajmStary Dom w Teatrze Nowym w Poznaniu
Plakat spektaklu "Alte Hajm/Stary Dom" w Teatrze Nowym w PoznaniuFoto: materiały prom.

Każdy dom ma swoją historię. Jest okiem, które widzi wszystko, co dzieje się w jego murach; pamięcią tego, co się w nich wydarzyło; miejscem, które dzielą ze sobą żyjący i duchy. A każda historia o duchach jest historią miłosną: opowieścią o pragnieniach i utracie, ukrytą pod warstwami farby i tapet.

Każda historia rodzinna składa się z warstw: jest wśród nich ta, którą sobie na co dzień opowiadamy, oraz ta, której odkrycia się boimy. Pierwsza pomaga nam zdefiniować to, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A co stanie się, kiedy natkniemy się na trop tej drugiej, prawdziwszej, ukrytej? Albo kiedy odkryjemy, że historia, którą sobie przez wszystkie te lata opowiadaliśmy i dzięki której jesteśmy, kim jesteśmy, wymaga rewizji?

Teraźniejszość spotyka się z przeszłością

Alte Hajm, czyli tytułowy Stary Dom, może poszczycić się historią, który liczy blisko tysiąc lat.

- Jak wiadomo, tyle liczyła obecność społeczności żydowskiej na ziemiach polskich. Gdy przybliżamy ten okular, dzieje się coś podobnego do sięgania w głąb naszego drzewa genealogicznego. To znaczy, że większość z nas nie jest w stanie wyjść poza trzecie, maksymalnie czwarte pokolenie. Potem zaczyna już się gimnastyka. W tym sensie zajmujemy się zdarzeniami, które mają miejsce teraz, ale ich korzeń sięga przedwojennej i wojennej Polski - tłumaczył Marcin Wierzchowski.

Posłuchaj
05:27 Poranek Dwójki 18 luty 2022 07_42_30.mp3 Rozmowa z twórcami spektaklu "Alte Hajm/Stary Dom" w Teatrze Nowym w Poznaniu (Poranek Dwójki) 

Premiera spektaklu "Alte Hajm/Stary Dom" w Teatrze Nowym w Poznaniu w piątek, 18 lutego br.

[korzystano z materiałów prasowych]

***

Przygotowała: Maria Czok

Goście: Marcin Wierzchowski (reżyser i współscenarzysta spektaklu "Alte Hajm/Stary Dom"), Michael Rubenfeld (współscenarzysta spektaklu "Alte Hajm/Stary Dom")

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 7.45

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Paul Celan. Żydowska samotność poety

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 13:00
- Znamy takie zjawisko, jak poczucie winy ocalonych, które nie jest zależne od tego, jaką rolę faktycznie spełnili. Wyobrażają sobie, że mogli zrobić coś więcej, czują, że nie należało im się ocalenie - mówiła w Dwójce Anna Arno, autorka książki, której bohaterem jest poeta Paul Celan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta o trzech życiorysach. "Kim była Irena"? Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 12:15
- Znana byłam z ogromnego szczęścia, mnie nie można było rozwalić. Sto razy pod murem, a później przychodzę i wszystko jest w porządku - w "Rozmowach po zmroku" wysłuchaliśmy reportażu "Kim była Irena" Beaty Kwiatkowskiej. Jego bohaterką jest Irena Gelblum, która po roku 1968 wyjechała z Polski. Po 20 latach wróciła, ale już jako Irena Conti Di Mauro - włoska poetka i gorliwa katoliczka.
rozwiń zwiń