Niezwykły świat Kresów (zobacz zdjęcia!)

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 17:34
Warszawski Dom Spotkań z Historią zaprasza na fascynującą wyprawę śladami dawnych Kresowiaków.
Audio
  • Tomasz Kuba Kozłowski o bieżących projektach realizowanych przez Dom Spotkań z Historią

Kresy - rubieże Rzeczypospolitej Obojga Narodów - to miejsce szczególne. Ten wieloetniczny i wieloreligijny świat był przez wieki niezwykle istotną częścią składową naszej kultury - stąd wywodzili się ważni twórcy, do tego miejsca wracali pamięcią przez całe swoje życie. Jednak Kresy to bezcenny "krajobraz pamięci" nie tylko poetów, pisarzy czy też malarzy, ale tych wszystkich, których historia zmusiła do porzucenia małej ojczyzny. Bo Kresy to nie tylko wielki mit naszej kultury, ale i  przebogaty w swojej różnorodności świat konkretnych dworków i miasteczek, świątyń i targów, wydarzeń codziennych i odświętnych. Niepowtarzalne imiona i twarze, które zaciera nieubłaganie czas.

Warszawski Dom Spotkań z Historią przygotował na luty niezwykle interesujący program związany właśnie z Kresami. Już w piątek, 4 lutego, odbędzie się projekcja pierwszej części telenoweli dokumentalnej Ewy Straburzyńskiej z wrocławskiego ośrodka TVP. Bohaterami "Duszy kresowej" są pochodzący z Kresów mieszkańcy śląskich miasteczek i wsi. W pełnym ciepła i humoru filmie towarzyszymy im podczas codziennych zajęć, spotkań rodzinnych i w gronie znajomych, gdy spominają miejsca swego pochodzenia, opowiadają o wrastaniu w nowe środowisko, kultywują kresowe tradycje. Kamera towarzyszy też przedstawicielom najmłodszego pokolenia, które na Wołyniu poszukuje śladów swoich przodków (druga część filmu - 9 marca).

/

Głównym wydarzeniem lutowego programu kresowego DSH będzie prezentacja albumu "Świat Kresów". - Ta książka to ponad 260 stron i około 800 obiektów pokazujacych Kresy w możliwe najszerszym układzie terytorialnym i tematycznym - opowiadał w "Poranku Dwójki" Tomasz Kuba Kozłowski, współautor (wraz z Danutą Błahut-Biegańską) tej pozycji i koordynator projektu Warszawska Inicjatywa Kresowa. - To plon dwudziestu pięciu lat zbierania kresovianów, próba sportretowania Kresów poprzez zachowaną ikonografię - mówił rozmówca Marcina Pesty. - Pokazujemy codzienność: jak wyglądało wojsko, jak wyglądała szkoła, pokazujemy wielokulturowe i wieloreligijne społeczeństwo.

Tomasz Kuba Kozłowski zapraszał również na pozostałe wydarzenia kresowego weekendu w DSH (12-13 lutego). Będą m.in. konkurs wiedzy o Kresach, aukcja kresowych pamiątek, wydawnictw, pocztówek i zdjęć, dyskusja panelowa "Jaki obraz Kresów?". Będzie również okazja do wspólnego zaśpiewania kresowych przebojów.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: boks Kuba Rzeczpospolita TVP
Czytaj także

Lwów w sercu gawędziarza

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 15:56
17 września Polakom mieszkającym we Lwowie zawalił się świat. O mieście, którego już nie ma przypomina w swoich opowieściach Witold Szolginia.
rozwiń zwiń