139 lat animacji. "Dobranocka" nie tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 18:00
– Chcemy zaprezentować fenomen dobranocki, jakim przez prawie 60 lat był w TVP program o godzinie 19.00, a także pokazać od kulis proces tworzenia tych opowieści – mówił Waldemar Elwart, kurator wystawy "Dobranocka. Historia animacji" w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Audio
  • 139 lat animacji. "Dobranocka" w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Wybieram Dwójkę)
Kadr z jednego z filmów animowanych z serii Bolek i Lolek
Kadr z jednego z filmów animowanych z serii "Bolek i Lolek"Foto: materiały prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku

pap Piotr Dumała 1200.jpg
"Tam urodziłem się na nowo". Piotr Dumała na Harvardzie

Ekspozycję można odwiedzić w Oddziale Etnografii gdańskiego muzeum od 21 lipca do końca 2017 roku. Jak piszą organizatorzy, "ta wystawa to vademecum animacji". – Chcieliśmy prześledzić całą jej historię, począwszy od prób nagrania ruchu konia w galopie w 1878 r., przez "Dinozaura Gertie" czy "Apel zapałek" do bardziej współczesnych dzieł i polskich animacji Piotra Dumały czy Juliana Antoniszczaka, i wreszcie oscarowe produkcje, czyli "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego i komputerową "Katedrę" Tomasza Bagińskiego – wyliczał Waldemar Elwart.

Na wystawie będzie można ponadto poznać różnorodne techniki tworzenia filmów animowanych. Goście "Dobranocki" odwiedzą sale poświęcone produkcji animacji lalkowych i animacji rysunkowych, spotykając na swojej drodze m.in. dwa przedmioty o tajemniczych nazwach "flipbook" i "fenakistiskop".

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Waldemar Elward (kurator wystawy "Dobranocka. Historia animacji" w Muzeum Narodowym w Gdańsku)

Data emisji: 21.07.2017

Godzina emisji: 17.17

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jp

Czytaj także

Wszystkie dobranocki pod jednym dachem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 19:28
- Dorośli są niekiedy zawstydzeni, zwiedzając muzeum bez swoich pociech. Tłumaczymy im, że to miejsce dla każdego, kto w sercu pozostał dzieckiem - mówiła w Dwójce Katarzyna Lubas, dyrektor rzeszowskiego Muzeum Dobranocek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Kilian. Twórca wielu uśmiechów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 20:00
– Tym, co go charakteryzowało, była radość, dobra energia i wiara w to, że można odnaleźć słoneczną stronę życia – mówiła prof. Barbara Osterloff o zmarłym 25 czerwca Adamie Kilianie.
rozwiń zwiń