Kino PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 18:15
Kolejną audycję z cyklu "Za kurtyną PRL-u" poświęcimy X Muzie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Z prof. Piotrem Zwierzchowskim porozmawiamy o propagandowej roli kina w dobie socrealizmu, o narodzinach nowego bohatera sławiącego system, o nowej roli kobiety i pozornym równouprawnieniu, a także o czarnych charakterach w kolorowych krawatach.
Spojrzymy też z lotu ptaka na całe PRL-owskie kino – będzie opowiadał o nim prof. Tadeusz Lubelski. Porozmawiamy nie tylko o Szkole Polskiej i fenomenie komedii, ale także o tym, skąd pozyskiwano tuż po wojnie sprzęt filmowy, jakie były losy pierwszej wersji filmu powstającego na kanwie wojennych wspomnień Władysława Szpilmana i o niezrealizowanej karierze Czesława Miłosza w polskim filmie.
Posłuchamy również piosenek i fragmentów z filmów "Przygoda na Mariensztacie" i "Skarb".
Zapraszają Agata Kwiecińska i Michał Nowak.
28 kwietnia (sobota), godz. 12:00

Czytaj także

Wódka, Lenin i PZPR

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 15:00
"Za kurtyną PRL-u" to nowy cykl audycji, w którym autorzy starają się spoglądać za kulisy wydarzeń społecznych i kulturalnych minionej, wciąż jednak tkwiącej w nas epoki. W pierwszym odcinku poznajemy zakulisowe mechanizmy funkcjonowania PZPR oraz główne narzędzie komunistycznej propagandy – prasę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcje historii Polski Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 14:24
Wracamy do tematyki szkolnej, żeby przyjrzeć się, jak wyglądało nauczanie historii w latach 60. i 70.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superman w PRL-u. Historia polskiego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 18:31
- Mam w swoich zbiorach komiks o Supermanie oprawiony omyłkowo w okładkę polskiego pisma archeologicznego. No drukarnia się pomyliła - o tym jak w PRL-u drukowano u nas amerykańskie komiksy opowiada Adam Rusek, znawca historii komiksu.
rozwiń zwiń