Eric Bibb: to szwedzcy folkowcy stworzyli bluesmana

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:00
To skomplikowana historia. Najpierw Eric Bibb w Szwecji spotkał muzyków z Afryki, z Ameryki Łacińskiej, muzyków folkowych ze Skandynawii i tam zrozumiał, że sprawdza się najlepiej jako bluesman.
Audio
  • Eric Bibb o Nowym Jorku i Bamako (Magazyn Źródła/Dwójka)
Habib Koit i Eric Bibb
Habib Koité i Eric BibbFoto: mat.prasowe

- W Sztokholmie w sklepie płytowym znalazłem wyjątkową kolekcję przedwojennego bluesa i przez długi czas nie byłem w stanie słuchać niczego innego. Zrozumiałem, że moją najsilniejszą kartą przetargową są moje korzenie folkowo-bluesowe - opowiadał Eric Bibb w "Magazynie Źródła".
Bibb, wykonawca tradycyjnego bluesa wychował się w Nowym Jorku (jego ojciec przyjaźnił się z Bobem Dylanem), blisko związany jest ze Skandynawią i z Afryką Zachodnią.
- Niedawną płytę z Habibem Koité nagrywałem w Bamako. Wyszedł z tego niezły album. Sporo koncertujemy i jesteśmy przyjmowani entuzjastycznie - mówi Bibb - Ciekawe jest spotkanie amerykańskiego bluesmana z malijskim gitarzystą łączącym różne gatunki, takie jak Bambara czy tradycja Wasulu.

Czytaj także

Uganda: każdy tam nagrywa dobrą muzykę

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 18:13
Dzięki internetowi i nowinkom technologicznym w Ugandzie rozrasta się przemysł muzyczny i filmowy. Stolica kraju - Kampala to bardzo rozśpiewane miejsce. - A studia nagraniowe są niemal wszędzie - mówi nasza wysłanniczka w Afryce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mali: grali muzykę tuż przed wybuchem wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 13:01
Koło Timbuktu organizowany był znany festiwal muzyczny. Tuż przed wybuchem wojny domowej, w 2010 roku pojechał tam Dariusz Rosiak. Rozmawiał z ludźmi o zagrożeniach dla turystów, o sytuacji kobiet i o scenie muzycznej, która należy do najlepszych w Afryce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczątki nubijskiego wojownika sprzed 1400. lat odkryto w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 10:06
Na stanowisku w południowym Egipcie archeolodzy odkryli szkielet nubijskiego wojownika sprzed 1400 lat. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk w Asuanie na stanowisku pochodzącym z późnego okresu bizantyjskiego (395-645 r. n.e.) i wczesnego panowania arabskiego w Egipcie (640-868 r. n.e.).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Leszczyński: Europejczycy nie rozumieją Afrykanów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 13:44
Książka Adama Leszczyńskiego "Zbawcy mórz" powstała z fascynacji. Autor przytaczanymi historiami próbuje rozprawić się ze stereotypem dotyczącym Afrykanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etiopia buduje tamę na Nilu. Egipscy politycy chcieli zainicjować zamieszki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 07:02
Rozpoczęta w zeszłym tygodniu budowa gigantycznej tamy na etiopskim odcinku Nilu wywołuje protesty w Egipcie. Tamtejsi politycy rozważali nawet przygotowanie akcji sabotażowej.
rozwiń zwiń