Druga młodość dziada...

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 19:00
...czyli jak dziadowskie pieśni do naszego wieku zawędrowały. Środowy "Notatnik Dwójki" będzie podsumowaniem cyklu projektów zmierzających do wprowadzenia dawnej muzyki wędrownych muzykantów we współczesność.
Kazimierz Pochwalski, Lirnik przed chatą (1887)
Kazimierz Pochwalski, "Lirnik przed chatą" (1887)Foto: Wikimedia/CC

W ramach dwóch organizowanych przez Fundację Numinosum Konkursów na Pieśń Dziadowską Nową młodzi autorzy pisali teksty utrzymane w dziadowskiej poetyce, ale o sprawach aktualnych. Powstały opowieści serio i prześmiewcze np. o pułapkach internetowych randek, uzależnieniu od zakupów w ciucholandach, o kontrowersjach wokół marihuany czy o Euro 2012.

Nagrodzone pieśni zostały opracowane na głos z lirą korbową i wykonane podczas Akademii Muzyków Wędrownych w Narolu i Szczebrzeszynie, a ostatnio ukazała się antologia tych tekstów - "Za dziada w super wróbla przemienionego" (wyd. In crudo).

Zapraszamy na rozmowy z badaczami gatunku, organizatorami i jurorami konkursu, autorami, a także na fragmenty wykonań ich utworów.

"Notatnik Dwójki" poprowadzi Justyna Piernik.

15 stycznia (środa), godz. 15.00-16.00

Zobacz więcej na temat: literatura MUZYKA
Czytaj także

Skarby muzyki francuskiej zaklęte w tajemniczym manuskrypcie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:00
- Spośród zachowanych rękopisów francuskiej muzyki z XVII wieku ten jest najszerszym źródłem zawierającym kompozycje jednego autora - o zbiorze utworów Jeana Nicolasa Geoffroya opowiadała dr Ewa Mrowca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wstępując do zakonu Tymoteusza Karpowicza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:00
- Karpowicz był jak Pan Bóg. Ktoś, kto nie mógł się powtórzyć, kto mówiąc stwarzał świat od nowa, jakby jego słowo nazywało wszystko po raz pierwszy - mówił w Dwójce Jan Stolarczyk, redaktor "Dzieł zebranych" poety, których czwarty tom ukazał się właśnie nakładem Biura Literackiego.
rozwiń zwiń