Jak się wyrwać z internetowej niewoli?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 09:45
Środowe "Rozmowy po zmroku" poświęcimy książce "Wyloguj się do życia" Williama Powersa. Będziemy zastanawiać się nad tym, czy wolność od elektroniki jest we współczesnym świecie możliwa.
Jak się wyrwać z internetowej niewoli?
Foto: Glow Images/East News

E-maile, SMS-y i wiadomości głosowe; zaczepki i tweety; powiadomienia i komentarze; linki, tagi i posty; zdjęcia i filmiki; blogi i vlogi; pliki i foldery; feedy i filtry; tablice i widżety; tagi i chmury; nazwiska użytkowników, hasła i klucze dostępu; wyskakujące okienka i banery; dzwonki i wibracje – życie w cyfrowym świecie bywa męczące…
A XXI wiek wcale nie jest pod tym względem wyjątkowy: już Platon udowadniał, że nawet mieszkańcy starożytnej Grecji niepokoili się wpływem najnowszych technologii na ludzki umysł i szukali sposobów, aby uciec od tłumu.
Smartfony, laptopy, tablety służą nam na wiele wspaniałych sposobów. Ale jednocześnie utrudniają skupienie, efektywną pracę, budowanie relacji z innymi oraz osiągnięcie życiowego spełnienia.

(materiały promocyjne wydawnictwa PWN)
O uzależnieniu od Internetu, "przeładowaniu informacyjnym" i tym, jaki wpływ ma ono nie tylko na społeczeństwo, ale relacje między ludźmi opowiedzą nasi goście:
- prof Kazimierz Krzysztofek, socjolog (SWPS)
- dr Cezary Żechowski, psychiatra
- dr Krysztof Krejtz, psycholog (SWPS)

Zapraszają Barbara Schabowska i Dawid Dziedziczak

2 kwietnia (środa), godz. 21.30-22.30

bch/mc

Zobacz więcej na temat: internet
Czytaj także

Internet u fryzjera. Zdecentralizowana technologia

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 15:38
- W małych miejscowościach nowe technologie są bardzo widoczne w salonach fryzjerskich i kosmetycznych - mówiła w Dwójce Katarzyna Chojecka, która prowadziła badania etnologiczne pod kierunkiem dra Piotra Cichockiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ala śni internet

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 10:00
- Gdzie jest dziś kraina czarów? Może w internecie, w którym śnimy wszyscy skomplikowany wspólny sens - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Passini, reżyser spektaklu opartego na "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla, który przygotowuje neTTheatre w Lublinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internetowi twórcy – ile artyzmu, ile grafomanii?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 15:00
- W starogreckim teatrze uczestniczyli wszyscy mężczyźni, a średniowieczny spektakl pasyjny angażował każdego mieszkańca miasta. Przemysł upowszechnił kulturę, ale też wyłączył masy ze współuczestnictwa - mówił w Dwójce prof. Zbigniew Mikołejko. Czy w dobie internetu można liczyć na powrót do masowego, wartościowego współtworzenia?
rozwiń zwiń