Leszek Engelking. Kibic na meczu żywych z umarłymi

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 19:08
We wtorkowym "Notatniku Dwójki" zapraszamy na rozmowę o najnowszym tomie wierszy bytomskiego poety pt. "Komu kibicują umarli?".
Leszek Engelking podczas wieczoru autorskiego
Leszek Engelking podczas wieczoru autorskiegoFoto: Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl

Leszek Engelking (ur. w 1955 r. w Bytomiu) – poeta, nowelista, tłumacz, literaturoznawca, krytyk literacki. Autor zbiorów poetyckich: "Autobus do hotelu Cytera" (1979), "Haiku własne i cudze" (1991), "Mistrzyni kaligrafii i inne wiersze" (1994), "Dom piąty" (1997), "I inne wiersze" (2000), monografii Nabokova, dwu książek o literaturze czeskiej, prozatorskiego tomu "Szczęście i inne prozy" (2007) oraz licznych esejów i artykułów.

Wybory jego wierszy ukazały się po czesku, słowacku i ukraińsku, dwa arkusze poetyckie po angielsku. Osiem wierszy z "Muzeum dzieciństwa" wyszło jako osobna książeczka po hiszpańsku ("Museo de la infancia", Saragossa 2010). Tłumaczy z kilku języków, m.in.: E. Pounda, B. Buntinga, V. Nabokova, C. Bukowskiego, G. Beltrana, N. Gumilowa, M. Agiejewa, I. Wernischa, I. Blatnego, D. Hodrową, M. Ajvaza, J. Topola, M. Holuba, E. Bondy’ego, Hviezdoslava i K. Chmela. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Łódzkim. (inf. za: www.wbp.poznan.pl)

Wiersze z nowego tomiku "Komu kibicują umarli?" w "Notatniku Dwójki" przeczyta Adam Bauman. Na audycję zaprasza Witold Malesa.

15 kwietnia (wtorek), godz. 15.00-15.30

/

bch/mc

Zobacz więcej na temat: poezja
Czytaj także

W kręgu melancholii Gérarda de Nervala

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 12:00
- Niezwykła przenikliwość Nervala w zgłębianiu własnych stanów psychicznych jest czymś absolutnie unikatowym w literaturze XIX wieku - o książce "Śnienie i życie", obejmującej teksty Gérarda de Nervala z lat 1850-1855, opowiadał w Dwójce jeden z jej tłumaczy Tomasz Swoboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milan Kundera – biografia nie całkiem ukryta

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:00
– Deklarując niechęć do mówienia o własnym życiorysie, Kundera prowadził literacką grę, wielokrotnie umieszczając w swoich książkach partie mniej lub bardziej jawnie autobiograficzne – mówił w Dwójce Leszek Engelking o pisarzu, który skończy w tym roku 85 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Surrealistyczna realność. Proza Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Surrealizm u Hrabala nie jest artystycznym przetworzeniem rzeczywistości, lecz jej zasadniczym rysem. To sama rzeczywistość jest surrealistyczna – mówił w Dwójce Leszek Engelking, pisarz, tłumacz, znawca i popularyzator twórczości czeskiego prozaika.
rozwiń zwiń