Pisarze zepsutej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 12:00
W drugiej audycji z cyklu "Szczotki" o swoich książkach mówić będą: Joanna Dziwak ("Gry losowe"), Adam Kaczanowski ("Topless") i Sylwia Chutnik ("W krainie czarów").
Fragment okładki książki Topless Adama Kaczanowskiego
Fragment okładki książki "Topless" Adama KaczanowskiegoFoto: mat. prasowe wyd. "Krytyki Politycznej"

Joanna Dziwak to urodzona w 1986 roku w Puławach autorka książki ze smutnymi wierszami o dorastaniu "sturm&drang". Jej "Gry losowe" to "historia, której soundtrack stanowią sentymentalne piosenki, śpiewane fałszującym głosem po litrze fałszywego szampana. Historia potwierdzająca tezę, że wszystko, co ważne, dzieje się po zachodzie słońca" (mat. wyd. Ha!art).

Adam Kaczanowski (1976) jest pisarzem i performerem, autorem powieści "Bez końca" (2005), "Awersja" (2007) oraz kilku książek poetyckich. Przez pewien czas występował jako Człowiek-Małpa. "Powieść Adama Kaczanowskiego opowiada o dziwnej, pokrętnej, nadpsutej metafizyce współczesnego świata. »Topless« to z pozoru lekka komedia, którą wypada potraktować poważnie" (mat. wyd. Krytyki Politycznej).

"Bohaterowie najnowszej książki Sylwii Chutnik to zwyczajni ludzie, którzy muszą radzić sobie w niezwyczajnych sytuacjach. Ich życie pełne jest kontrastów i nieoczywistości, a wybory nigdy nie są łatwe". W książce "W krainie czarów" znana warszawska pisarka "odkrywa przed czytelnikiem pulsujący obraz codzienności, który ani przez chwilę nie jest zwyczajny i nie przestaje zaskakiwać" (mat. wyd. Znak).

Na "Szczotki" zaprasza Zofia Król.

12 czerwca (czwartek), godz. 21.30-22.30
***

W audycjach z cyklu "Szczotki" rozmawiamy o książkach niekoniecznie najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych, ale takich, które w jakiś sposób przesuwają nas o krok dalej w myśleniu o tym, czym jest literatura i co się w niej zmienia, a także takich, które można połączyć w myślowe zestawy, dotyczące pewnego tematu czy pytania.

Niekiedy sięgamy również po książki starsze - temat bowiem zawsze jest nadrzędny wobec granic formalnych czy czasowych. Łączymy ze sobą gatunki literackie - tomik poezji zestawiamy z książką eseistyczną czy tłumaczoną z obcego języka powieścią - a także autorów, rozchwytywanych i zupełnie niszowych; nowości, o których wszędzie głośno, z tymi, które są znane tylko w wąskich kręgach. Autorzy mówią o swoim pisaniu, ale występują przede wszystkim w roli wykwalifikowanych czytelników.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: literatura pisarz
Czytaj także

Surrealistyczna realność. Proza Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Surrealizm u Hrabala nie jest artystycznym przetworzeniem rzeczywistości, lecz jej zasadniczym rysem. To sama rzeczywistość jest surrealistyczna – mówił w Dwójce Leszek Engelking, pisarz, tłumacz, znawca i popularyzator twórczości czeskiego prozaika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marguerite Duras – od "Kochanka" po tajemnice zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:00
W "Strefie literatury" przypomnieliśmy twórczość popularnej niegdyś, kontrowersyjnej francuskiej prozaiczki. Pisarstwo było całym jej życiem, istotą życia, czemu dała wyraz w jednej z ostatnich książek pod znamiennym tytułem "Pisać".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Boska komedia" to świadectwo kryzysu Europy sprzed 700 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 14:00
– Dante diagnozował w swym poemacie duchowe zagubienie epoki po 1300 r. Wskazywał, że ci, którzy mieli być przewodnikami ludzkości, sami nie wiedzą, dokąd iść – mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski, italianista, poeta i tłumacz.
rozwiń zwiń