Walki byków w sztuce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:00
O kulturowych kontekstach korridy porozmawiamy w "Pop-południu" w związku z wystawą "Tauromachia" w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Pablo Picasso Le Taureau - grafika prezentowana na wystawie Tauromachia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu
Pablo Picasso "Le Taureau" - grafika prezentowana na wystawie "Tauromachia" w Galerii Miejskiej we WrocławiuFoto: materiały promocyjne

Wrocławska wystawa "Picasso Dali Goya. Tauromachia - walka byków" (24 lipca - 16 listopada) to prezentacja prac powstałych za sprawą trzech wybitnych artystów.

Motywem przewodnim wydarzenia stała się postać byka – zwierzęcia symbolizującego siłę i odwagę, a także nieodłącznie z nim powiązana i owiana szeregiem metaforycznych znaczeń – tauromachia.

Walki byków i związana z nimi corrida to barwny i zarazem kontrowersyjny element kultury Hiszpanii, który zmieniał się na przestrzeni wieków, przybierając stopniowo cechy wyrafinowanego rytuału. To także widowisko, którego okrucieństwo od lat wzbudza wiele emocji. Wrocławska wystawa jest wędrówką po historii tego zjawiska, uwzględniającą fakty oraz narosłą wokół niego mitologię, a także prezentacją procesu ewolucji corridy i mnogości czynników wpływających na ten fakt. Różnorodność doznań zapewnią też tytułowi mistrzowie, gdyż każdy z nich ujął problem tauromachii w odmienny sposób.

(materiały prasowe Galerii Miejskiej we Wrocławiu)

***

W audycji porozmawiamy również o komiksach w stylu noir - Franka Millera "Sin City" oraz "Batman" (przed Dniem Batmana). Naszym gościem będzie Michał Chudoliński.

W "Słowniku popkultury" Bartek Chaciński omówi słowo "Share".

Wybierzemy się też z wizytą w domu norweskiej noblistki - Sigrid Undset.

Na audycję zaprasza Marta Strzelecka.

18 lipca (piątek), godz. 16.00-18.00

bch/jp

Czytaj także

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Nie tylko "Panorama Racławicka"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 15:30
- Mimo burzliwych dziejów Dolnego Śląska w naszych zbiorach zachowała się olbrzymia liczba artefaktów z tych terenów. Tego jest dużo, można by pomyśleć, że żyjemy w krainie permanentnego pokoju - o eksponatach Muzeum Narodowego we Wrocławiu opowiadał jego dyrektor dr hab. Piotr Oszczanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Jana Lebensteina nigdy nie była polityczna

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 17:00
- Jego sztuka była rozpostarta między miłością a śmiercią - oceniał w "Notatniku Dwójki” przyjaciel malarza prof. Mariusz Hermansdorfer.
rozwiń zwiń