Architektura i Polacy. Gust nasz pospolity

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 20:00
Zaczęło się od stwierdzenia Barbary Bieleckiej, projektantki bazyliki w Licheniu, że pomysł na konstrukcję odzwierciedla tzw. "gusto polacco".
Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.
Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.Foto: Czechu81, lic. CC (wikipedia)

Błażej Prośniewski, obecnie doktorant na SWPS i dziennikarz Polskiego Radia, a wówczas student socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, postanowił zbadać gust architektoniczny młodych Polaków i znaleźć odpowiedź na pytanie, z czego składa się postrzeganie przez nich pewnych elementów architektury za ładnych bądź nie, jakie kryteria stosują, i - jak chciałaby Bielecka - czy wyznacznikiem gustu może być tożsamość narodowa.

Efektem tych badań jest praca magisterska zatytułowana "Gust nasz pospolity", która właśnie ukazała się w formie książki wydanej przez Fundację Bęc! Zmiana i Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
W Dwójce porozmawiamy o guście architektonicznym oraz o różnych rodzajach estetyk oczekiwanych przez młodych ludzi - od cepeliady w stylu Las Vegas po surowość starych centrów miast i nabożny stosunek wobec zabytków.

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" w czwartek (15.01) w godzinach 15.00-15.15 zaprasza Paweł Siwek.

mm/mc

Zobacz więcej na temat: architektura POLSKA
Czytaj także

"Czekają nas czasy architektonicznej delikatności"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 15:20
- W przyszłości coraz częściej będziemy dostosowywać do współczesnych warunków budynki, które już istnieją - mówił w Dwójce Grzegorz Piątek. Architekt wziął udział w Dwójkowej dyskusji o współczesnej polskiej architekturze, w świetle nominacji do nagrody Miesa van der Rohe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto naprawi krajobraz polskich miast?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 20:00
- Górale mawiają, że można być mądrym ogólnie albo mądrym konkretnie. Cóż z tego, że chcemy, by było ładnie, jeśli nic w tym kierunku nie robimy? - pytał retorycznie architekt i muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka. "W tyglu kultury" rozmawialiśmy o estetyce polskiej przestrzeni publicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perły architektury w komunikacyjnym ścieku - czyli bajka o polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 11:00
PRL-owski blok, a przy nim zabytkowa kamienica przytulona do niego jak Piękna do swej Bestii. U stóp tej osobliwej pary "komunikacyjny ściek" - czyli pełna samochodów główna arteria miasta. I to nie bajka, a nasza rzeczywistość.
rozwiń zwiń