Esbecy sztuki. Awangarda tajnej policji

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 18:50
Rozmowa z Jarosławem Jakimczykiem, autorem książki "Najweselszy barak w obozie" o ukrytej części życia artystycznego PRL.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kristaps Bergfelds/Flickr/CC

Książka odsłania pozakulisowe procedery kierowania środowiskiem artystycznym w czasach PRL. Autor książki "Najweselszy barak w obozie. Tajna policja komunistyczna jako krytyk artystyczny i kurator sztuki w PRL" analizuje materiały organów bezpieczeństwa przechowywane w archiwum wrocławskiego IPN, dotyczące środowiska tamtejszych plastyków.

O książce o i tym, dlaczego historycy sztuki nie sięgają do dokumentów policji politycznej PRL w badaniu życia artystycznego po 1945 roku, porozmawiamy z Jarosławem Jakimczykiem.

***
Na audycję "Kwadrans bez muzyki" zapraszamy w poniedziałek (2.02) w godz 15.00-15.15. Program poprowadzi Barbara Schabowska.

mc

Czytaj także

Meble Kowalskich. Ułóż sobie życie z meblościanką

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 17:00
– To wybitny projekt. Wiele osób opowiadało mi, że świetnie zdawał egzamin w PRL i do dziś go zdaje – mówił dr Jacek Kowalski, autor książki "Meble Kowalskich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za co krakowianie lubią Armię Czerwoną?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 10:30
Krakowska wystawa "Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków" pokazuje koniec drugiej wojny światowej i pierwsze lata "wolności" tego miasta.
rozwiń zwiń