Juliusz Mieroszewski. Żołnierz Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 09:50
Po jego śmierci Jerzy Giedroyc napisał: "wraz z nim umarła część »Kultury«". O Juliuszu Mieroszewskim porozmawiamy wieczorem.
Juliusz Mieroszewski z paryską Kulturą związany był od roku 1950. Wspólnie z Jerzym Giedroyciem był odpowiedzialny za program miesięcznika
Juliusz Mieroszewski z paryską "Kulturą" związany był od roku 1950. Wspólnie z Jerzym Giedroyciem był odpowiedzialny za program miesięcznikaFoto: PAP/CAF-reprodukcja

O Jerzym Giedroyciu mawiano, że jest generałem bez armii  z jednym tylko żołnierzem. Tym żołnierzem, a zarazem przyjacielem redaktora, był mieszkający w Londynie wybitny publicysta Juliusz Mieroszewski, zwany "Londyńczykiem".

O wspólpracy tych ludzi, o wspólnocie ich myśli, a zarazem o fenomenie, jakim była paryska "Kultura" i Instytut Literacki - będące zarazem laboratorium krytycznej refleksji nad społeczeństwem, kuźnią projektów politycznych i najważniejszym polskim wydawnictwem - opowiada w najnowszej książce "Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim" prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk. Autor jest historykiem literatury, wykladowcą Uniwersyteu Warszawskiego, edytorem wielu książek pisarzy związanych z paryską "Kulturą".

W "Dwójce" badacz przybliży postać Juliusza Mieroszewskiego, opowie o powojennej wizji Europy, która łączyła Giedroycia i Mieroszewskiego, przybliży mało znane inicjatywy redaktora "Kultury". Usłyszymy ponadto archiwalne wypowiedzi Jerzego Giedroycia i fragmenty tekstów Juliusza Mieroszewskiego" przeczytane przez Andrzeja Mastalerza.

Słuchacze audycji od wydawcy "Towarzystwa Więź" będą mogli otrzymać egzemplarz dwutomowej książki prof. Andrzeja Stanisława Kowalczyka "Wena do polityki".

***

Na "Dwukropek" w czwartek (12.03) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Dorota Gacek.

mc/bch

Czytaj także

Najważniejsze spotkanie dla polskiej kultury XX w.?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 19:00
- W Maisons-Laffitte Giedroyc i Czapski stworzyli jedyną alternatywę dla polskiej inteligencji na 50 lat - mówiła Magdalena Grochowska, autorka książek o dwóch wybitnych postaciach.
rozwiń zwiń