Witold Sadowy - kronikarz teatralnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 22:50
Cudowne dziecko. Aktor stołecznych scen. Wreszcie: publicysta teatralny. Zapraszamy na cykl barwnych gawęd Witolda Sadowego.
Audio
  • Witold Sadowy opowiada o przedwojennej Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Witold Sadowy wspomina swoje przeżycia wojenne i okupacyjne (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Witold Sadowy o dramatycznych przeżyciach wojennych i pierwszych teatralnych krokach w 1945 r. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Witold Sadowy o pracy z wielkimi osobowościami: Juliuszem Osterwą i Leonem Schillerem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Witold Sadowy (na zdj.) urodził się w 1920 r. Od dziecka marzył o teatrze. Jako mały chłopiec ponoć tak pięknie wyrecytował wiersz Mickiewicza Powrót taty przed rodziną Radziwiłłów, że chcieli go zaadoptować
Witold Sadowy (na zdj.) urodził się w 1920 r. Od dziecka marzył o teatrze. Jako mały chłopiec ponoć tak pięknie wyrecytował wiersz Mickiewicza "Powrót taty" przed rodziną Radziwiłłów, że chcieli go zaadoptować… Foto: Władysław Miernicki/Wikipedia, domena publiczna

Debiutował jako aktor już po wojnie, choć do tego zawodu przygotowywał się znacznie wcześniej. Grał najpierw na scenie teatru przy ulicy Zamoyskiego 20 na warszawskiej Pradze, potem także w innych teatrach warszawskich: Polskim, Nowym, Klasycznym i Rozmaitości.

Po raz ostatni wystąpił na scenie w roku 1989 w roli Feldmarszaka w "Gałązce rozmarynu" Zygmunta Tempki-Nowakowskiego.
W latach osiemdziesiątych rozpoczął działalność jako felietonista teatralny w "Życiu Warszawy", "Ekspresie Wieczornym”, później w "Gazecie Wyborczej".  Z czasem pasja aktorska przerodziła się w pasję pisarską o charakterze kronikarskim.

W pierwszej gawędzie Witold Sadowy będzie wspominał swoje lata najmłodsze. W następnych opowie o swoich przeżyciach wojennych, debiucie teatralnym, o swoich najciekawszych rolach, wreszcie: o początkach swojego pisania.

***


Na "Zapiski ze współczesności" od poniedziałku do piątku (23-27.03) w godz. 11.45-12.00 zaprasza Iwona Malinowska.

jp/mm

Zobacz więcej na temat: aktorzy TEATR Warszawa
Czytaj także

Nie tylko teatr. Równoległe życia Anny Seniuk

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 22:00
– Moją najwcześniejszą pasją było pstrykanie fotografii we własnej głowie. Dzięki temu moja pamięć jest pełna obrazów – mówiła znakomita aktorka Anna Seniuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Felicja Uniechowska. Wspomnienia dekoratorki

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 10:00
Bohaterką naszego cyklu "Zapiski ze współczesności" była Felicja Uniechowska - żona rysownika Antoniego Uniechowskiego, historyk sztuki, dekoratorka wnętrz.
rozwiń zwiń