Śląskie fotoreportaże Stanisława Jakubowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 14:50
W audycji "Stanisław Jakubowski: udokumentować zanikanie świata" opowiemy o znakomitym fotografie związanym z Górnym Śląskiem.
Stanisław Jakubowski na tle jednego ze swoich zdjęć podczas katowickiej wystawy pt. Siła dokumentu, wrzesień 2014 r.
Stanisław Jakubowski na tle jednego ze swoich zdjęć podczas katowickiej wystawy pt. "Siła dokumentu", wrzesień 2014 r. Foto: PAP/ Andrzej Grygiel

Śląsk stał się dla niego ziemią magiczną i przeklętą, inspiracją oraz żywiołem, w którym poruszał się z artystyczną wirtuozerią i wyjątkowym znawstwem. Sfotografował pierwszy przeszczep serca dokonany przez dr Zbigniewa Religę, górnicze strajki, tragedie w kopalniach oraz codzienne życie Górnoślązaków. Jednak nade wszystko przyczynił się do uwiecznienia Górnego  Śląska, który już nie istnieje, który rozpadł się pod presją zmieniających się czasów i procesów historycznych.     

Stanisław Jakubowski został pierwszym polskim laureatem i zdobywcą Złotego Medalu w kategorii fotoreportaż podczas wystawy World Press Photo (Haga, 1970 rok).

W reportażu "Udokumentować zanikanie świata" Jakubowski, który niedawno obchodził swe 80-lecie, z pokorą i melancholią opowiada o zanikającym świecie, o straconych złudzeniach oraz pasji odkrywania człowieczeństwa w spotykanych ludziach. Wyczucie, naturalność, umiejętność słuchania i czułego obserwowania rzeczywistości czynią z niego nie tylko intrygującego artystę fotografa, ale także fascynującego rozmówcę.

***

Na "Spotkania po zmroku" we wtorek (9.06) w godz. 21.30-22.00 zaprasza Bartłomiej Majzel.

jp/mm

Czytaj także

Warszawa Siemaszki. Fotograficzna podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 18:56
Dzięki Zbyszkowi Siemaszce, zmarłemu niedawno nestorowi polskiego fotoreportażu, możemy oglądać stolicę, jakiej dziś już nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Tatarczyk. Wirtuoz czerni i bieli

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 21:00
Oryginalne pejzaże zmarłego przed pięciu laty malarza to niezwykłe świadectwo głębokiego obcowania z bliskim otoczeniem i przyrodą okolic Kazimierza nad Wisłą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maja Baczyńska między muzyką, słowem i obrazem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 17:00
– Nie wróciłabym do swoich marzeń o robieniu filmów, gdyby nie szkoła muzyczna. Tam znalazłam tematy – mówiła Maja Baczyńska, muzyk, reżyser i autorka tekstów.
rozwiń zwiń