Autorka filmu "15 stron świata" Zuzanna Solakiewicz przyznaje, że bohater jej obrazu jest performerem, autorem muzyki i legendarną postacią Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. - Określeń w historii eksperymentatorów dźwięków pojawiało się wiele: balet czy opera radiowa, używano angielskiego terminu sound text composition. Było wiele pomysłów na to, jak nazwać działania tych panów - komentuje reżyserka. Dowodzi to, jak trudno pewne rzeczy opisać słowami.
Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na stronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>
- Eksperymentatorzy poszukiwali nowych środków wyrazu i tego, żeby zrobić coś, czego wcześniej nie słyszeli albo skomponować to w taki sposób, żeby wszystkich zadziwić - dodaje Zuzanna Solakiewicz. Reżyserka wyjaśnia, że na samym początku współpracy zawarła kontrakt z Eugeniuszem Rudnikiem mówiący o tym, że film nie będzie dokumentem na temat jego osoby, tylko jego muzyki. - Bardzo chciałam, by Rudnik jako bohater był pokazany jako artysta w swoim naturalnym środowisku, czyli w pokoju bez okien, w radio, w studiu analogowym, gdzie pracuje - wyjaśnia autorka filmu w audycji "Klub Trójki".
Producentka Marta Golba, do której Zuzanna Solakiewicz zwróciła się z propozycją współpracy, zaciekawiła się samą koncepcją filmu o dźwięku, która wydała się jej czymś zupełnie innym. - Bardzo szybko doszliśmy do tego, że będzie to również film o epoce analogowej, która właściwie już się skończyła. Padł pomysł realizacji tego filmu w technice analogowej. To połączenie sprawiło, że wiedzieliśmy, że to będzie coś wyjątkowego - mówi Marta Golba.
Operator Zvika Gregory Portnoy opowiada, że przy pracy nad filmem bardzo dużo czasu poświęcił na słuchanie muzyki Eugeniusza Rudnika. Zamykał on oczy i próbował sobie wyobrazić te same dźwięki przekute na obrazy. - Czasami pojawiały się bardzo różne pomysły na sekwencję, które sprawdzaliśmy, by wiedzieć jak to działa w połączeniu z dźwiękiem - tłumaczy Zvika Gregory Portnoy.
Więcej o filmie w Trójkowo, filmowo >>
Film Zuzanny Solakiewicz poświęcony wybitnemu kompozytorowi i reżyserowi dźwięku, Eugeniuszowi Rudnikowi pt. "15 stron świata" zdobył właśnie główną nagrodę w sekcji Tydzień Krytyki Filmowej podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, a wcześniej wyróżnienie w Konkursie Filmów o Sztuce festiwalu Nowe Horyzonty.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z twórcami filmu "15 stron świata", którą poprowadził Ryszard Jaźwiński.
Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.
(sm/fbi)