Złoty pociąg. Stacja Breslau

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 23:00
Nim poznamy ewentualne skarby tzw. złotego pociągu - porozmawiamy o tym, co krył podczas wojny Wrocław, z którego pociąg ponoć wyjechał.
Czy w okolicach Wałbrzycha naprawdę został ukryty tzw. złoty pociąg? Jeśli tak - co mógłby on zawierać? (zdj. ilustracyjne)
Czy w okolicach Wałbrzycha naprawdę został ukryty tzw. złoty pociąg? Jeśli tak - co mógłby on zawierać? (zdj. ilustracyjne) Foto: Silberfuchs/Pixabay/domena publiczna

Gorączka krąży po Europie, gorączka złotego pociągu. Wszystkie potęgi starego świata zgłaszają roszczenia do zawartości ukrytego pancernego skarbu: Światowy Kongres Żydów i Republika Federalna Niemiec, rosyjscy prawnicy i wałbrzyscy muzealnicy.

Choć dalej nic nie można powiedzieć na pewno w kwestii zawartości pociągu, spekuluje się, że mogą tam być prototypy broni, archiwa, a także zaginione dzieła sztuki. W Dwójce chcielibyśmy porozmawiać o Twierdzy Breslau, z której rzeczony pociąg wyjechał.

Jakie skarby krył podczas wojny Wrocław? Jakich dzieł sztuki nie udało się odszukać? Jak wygląda proces odzyskiwania zaginionych obrazów? Zapytamy o to dr. Pawła Rodziewicza z Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego oraz dr. Roberta Kudelskiego, badacza i autora publikacji poświęconych eksploracji oraz stratom wojennym w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki.

***

Na "O wszystkim z kulturą" w środę (2.09) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Michał Nowak.

jp/mc

Czytaj także

Czas by dzieła sztuki wróciły do domów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 18:00
- Mieszkańcom Ziem Zachodnich należy dostraczyć artefaktów z przeszłości tego regionu. To niezbędne do budowy lokalnej tożsamości - mówił prof. Jan Piskorski w dyskusji o rewindykacji dzieł sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy Hitlera na usługach USA?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 18:00
W 1945 roku Amerykanie wiedzieli, że muszą przejąć - nim wejdzie Armia Czerwona - niemieckich naukowców. Rozpoczęła się tajna operacja "Paperclip".
rozwiń zwiń