Sztuka przeciw państwu? Więźniowie sumienia

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 18:27
W audycji "Inny stan skupienia" porozmawiamy o ludziach prześladowanych w różnych państwach za swoje przekonania polityczne.
Więzień sumienia to osoba uwięziona z powodu swoich poglądów, pochodzenia, płci, koloru skóry, języka, orientacji seksualnej itp., która nie uciekała się do przemocy ani do niej nie nawoływała (zdj. ilustracyjne)
Więzień sumienia to osoba uwięziona z powodu swoich poglądów, pochodzenia, płci, koloru skóry, języka, orientacji seksualnej itp., która nie uciekała się do przemocy ani do niej nie nawoływała (zdj. ilustracyjne)Foto: Orin Zebest/flickr/cc

Dlaczego rosyjski sąd wojskowy skazał ukraińskiego reżysera Ołeha Sencova na 20 lat łagru? Kiedy twórca zaangażowany po jednej ze stron konfliktu staje się więźniem sumienia? Czy państwa demokratyczne i ich społeczeństwa mogą skutecznie pomóc prześladowanym za przekonania polityczne?

Porozmawiamy o tym z Łukaszem Jasiną, Robertem Piaskowskim, a także z przedstawicielami Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

***

Na audycję "Inny stan skupienia" zapraszamy w środę (16.09) w godz. 21.30-22.30. Program poprowadzi Bartosz Panek.

mc/bch

Czytaj także

Rosja kontra reszta świata. Do czego to zmierza?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 19:01
Działania rosyjskich władz prowadzą do coraz większej izolacji kraju na arenie międzynarodowej. Co chce Moskwa osiągnąć takim zachowaniem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reperkusje zamieszek w Ferguson. Na co choruje Ameryka?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 20:15
- Zamieszki w Ferguson to wielowarstwowy problem. Posiadanie broni, większa podejrzliwość wobec czarnoskórych i bardzo widoczny w Ferguson rasizm instytucjonalny - mówi dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brazylia: protesty przeciw korupcji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 17:30
Na ulicach brazylijskich miast przeciwnicy prezydent Dilmy Rousseff żądali ostatnio jej ustąpienia w związku z wykryciem afery korupcyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Demokracja na Białorusi? "To pobożne życzenie"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 18:00
– Tzw. liberalizacje na Białorusi zawsze kończyły się nawrotem dyktatury, często w ostrzejszej formie – mówił Marek Bućko, ekspert fundacji Wolność i Demokracja.
rozwiń zwiń