Ile jeszcze białych plam w historii wyklętych?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 10:46
W "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o aktualnym stanie wiedzy na temat powojennego podziemia antykomunistycznego.
Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie przy Alei Łukasza Cieplińskiego. Upamiętnieni członkowie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Franciszek Błażej, Józef Rzepka, Karol Chmiel.
Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie przy Alei Łukasza Cieplińskiego. Upamiętnieni członkowie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Franciszek Błażej, Józef Rzepka, Karol Chmiel.Foto: Lowdown; CC BY-SA 3.0; Wikimedia Commons

Porozmawiamy o tym, jak w narracji historycznej łączyć bohaterstwo wielu z żołnierzy wyklętych z postawami innych, których działania do dziś budzą kontrowersje.

Naszymi gośćmi będą prof. Grzegorz Motyka (ISP PAN i Rada IPN), prof. Wiesław Wysocki (Fundacja Żołnierzy Wyklętych) i Piotr Łapiński z IPN w Białymstoku.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w poniedziałek (29.02) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Bartosz Panek.

>>> Odwiedź serwis specjalny Polskiego Radia:

bch/jp

Czytaj także

Wacław Holewiński - podziemny wydawca

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 14:19
- Z Jarkiem Markiewiczem uznaliśmy, że chcemy robić wydawnictwo. Dla nas nie miało znaczenia, czy książka jest cenzuralna, czy nie. Wyznacznikiem była dla nas jej wartość - mówi Wacław Holewiński, działacz opozycji demokratycznej, więzień polityczny PRL, wydawca, pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lilu: "Panny Wyklęte" zmieniły mnie na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 14:00
- Dzięki temu projektowi wiem, że może być inna perspektywa. Inaczej patrzę na swoje problemy - mówiła w Dwójce wokalistka uczestnicząca w muzycznych przedsięwzięciach Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń