Co kryje Psałterz Floriański?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 12:40
Zapraszamy na audycję o najstarszym zabytku języka polskiego, który już wkrótce będzie można zobaczyć w Pałacu Rzeczypospolitej.
Karta z Psałterza floriańskiego (XIV w). Autor nieznany
Karta z "Psałterza floriańskiego" (XIV w). Autor nieznany Foto: Polona/domena publiczna

Kodeks z końca XIV wieku, uchodzący za osobistą książkę królowej Jadwigi, kryje wiele tajemnic. Właściwie - wyłącznie tajemnice. Nie wiadomo na pewno, gdzie powstał ani dla kogo. Nie wiemy ilu artystów i kopistów było przy nim zaangażowanych, z jakiej wersji Biblii pochodzi polski przekład Księgi Psalmów zawarty w Psałterzu oraz jakie jest znaczenie programu ikonograficznego. Jedna z najważniejszych polskich książek to wciąż otwarte pole do badań.

O Psałterzu Floriańskim porozmawiamy z profesorem Mieczysławem Mejorem z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

***

Na audycję "Kryzys wieku średniego" zapraszamy w niedzielę (10.04) w godz. 18.00-19.00. Program poprowadzą Łukasz Modelski i Łukasz Kozak.

bch

Czytaj także

Marie de France. Historie łacińskie czy celtyckie?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 10:00
W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o wielkiej poetce dwunastego wieku, która była jednym z największych talentów języka starofrancuskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty Graal. Kamień z korony Lucyfera?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 19:00
Tak przynajmniej jest zapisane w XIII-wiecznym niemieckim poemacie powstałym w Turyngii. O znaczeniu Świętego Graala w ikonografii, literaturze i teologii dyskutowaliśmy w Dwójkowej audycji "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń