Czy kultura nas łączy, czy dzieli?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 09:00
Zanikają hierarchie w kulturze, ale czy zanikają też hierarchie związane z uczestniczeniem w niej?
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Najnowszy raport Obserwatorium Kultury w Gdańsku pokazuje, co wpływa na nasze kulturalne preferencje i wybory.

Pozycja społeczna warunkuje niemal wszystkie kulturalne praktyki – poza wydarzeniami sportowymi. Nie wszyscy spotkają się na tych samych trybunach (istnieją różnice między kibicami tenisa, piłki nożnej i żużla), ale sport jest tym wymiarem aktywności, który podejmujemy równie chętnie - niezależnie od pozycji społecznej.

Jak różnicuje uczestników kultury pozycja materialna? Najsilniejszym czynnikiem różnicującym społeczeństwo polskie są praktyki związane z korzystaniem z ofert instytucji kultury. Czy instytucje tworzą ograniczenia, czy też ich oferta artystyczna trafia głównie do osób o wysokiej pozycji społecznej?

Z raportu wynika, że modelowym czytelnikiem literatury pięknej jest młoda, dobrze wykształcona, mieszkająca w dużym mieście kobieta; osoba piastująca wysokie stanowisko kierownicze i osiągająca z tego tytułu wysokie dochody.

Jak płynące z raportu wnioski interpretują zmiany ostatnich dekad? Jakie światło na nie rzucają?

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" - w czwartek (9.06) w godz. 18.00-18.30 - zaprasza Bartosz Panek.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: KULTURA socjologia
Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj pozytywnego bohatera naszych czasów!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 20:00
- Współczesnego projektanta postrzegamy jako osobę stojącą na straży jakości przestrzeni publicznej, dbającą o potrzeby specjalnych grup, podnoszącą jakość naszego życia - mówiła Magda Kochanowska, kuratorka polskiej ekspozycji na 21. Triennale w Mediolanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ten nurt pogodził Teheran z kibucem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 09:00
- Modernizm to wyjątkowo powszechny język architektoniczny. Można znaleźć bardzo podobne formy w bardzo różnych krajach - podkreślał Nicolas Grospierr, fotografik i autor albumu "Modern forms. Subiektywny atlas XX-wiecznej architektury".
rozwiń zwiń