Za jego najbardziej znane dzieło jest uznawana powieść "Zasypie wszystko, zawieje...", wydana na emigracji w 1974 roku. Jej akcja, tocząca się w czasie II wojny światowej, skupia się wokół dramatycznych losów Polaków i Ukraińców, mieszkańców dawnych polskich ziem wschodnich - terenów obecnej Ukrainy. Na Kresach rozgrywa się akcja także opowiadań Włodzimierza Odojewskiego z tomu "Zmierzch świata" i powieści "Wyspa Ocalenia".
Włodzimierz Odojewski był także związany z Teatrem Polskiego Radia.
***
O twórczości Włodzimierza Odojewskiego rozmawialiśmy w ubiegłym roku z okazji 85 urodzin pisarza. Opowiadał o niej m.in. przyjaciel pisarza Kazimierz Orłoś. – Uderzyła mnie atmosfera jego prozy, przede wszystkim piękna polszczyzna i muzyczność języka – powiedział.
O dziełach pisarza mówiła także tłumaczka Agnes Wiśniewski. – Jego zdanie to zdanie-potok. Wszystko się w nim łączy. Jest harmonijne i poetyckie. Żeby tłumaczyć prozę Odojewskiego, na nowo zanurzyłam się w Prouście, bo proza Odojewskiego przypomina mi prozę francuskiego twórcy – zaznacza. W Dwójce wysłuchaliśmy także archiwalnych wypowiedzi pisarza, który opowiadał Iwonie Smolce o pracy twórczej, wakacyjnej pamięci i "wspomnieniach, które całe życie tłuką się za człowiekiem".
***
Poza tym w "Wybieram Dwójkę": zapowiedź Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, opowieść (w przeddzień dawnego święta 22 lipca) o idei skansenu pomników komunistycznych w Bornym Sulinowie. Będę też recenzje filmowe: "Geniusza" (reż. Michael Grandage) i obrazu "Neon Demon" (reż. Nicolas Winding Refn).
***
Na "Wybieram Dwójkę" w czwartek (21.07) w godz. 16.00-19.00 zaprasza Bartosz Panek.
IAR/iwo/mc