Bieżeńcy 1915 - zapomniani uchodźcy XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 13:42
Zapraszamy na spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk. Porozmawiamy o książce poświęconej wielkiej akcji wysiedleńczej w czasie I wojny światowej.
- Bieżeńcy to po rosyjsku uchodźcy. Taką nazwą określali się uczestnicy wydarzeń z 1915 roku, została ona przekazana dalej i funkcjonuje do dzisiaj - mówi Aneta Prymaka-Oniszk
- Bieżeńcy to po rosyjsku uchodźcy. Taką nazwą określali się uczestnicy wydarzeń z 1915 roku, została ona przekazana dalej i funkcjonuje do dzisiaj - mówi Aneta Prymaka-OniszkFoto: B.A. Agte/biezency.pl

Podczas akcji przeprowadzonej przez carską Rosję podczas I wojny światowej do wyjazdu w głąb Rosji zmuszono ponad 3 mln ludzi. Ich losy i historie dokumentuje Aneta Prymaka-Oniszk, autorka strony internetowej biezenstwo.pl i książki "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy".

Armia nie chciała dopuścić, aby wróg, który opanował tereny zachodnie zasilił szeregi rekrutami z podbitych ziem. Nacisk wojskowy spowodował wyjazd polskich chłopów i ziemian, którzy tworzyli organizacje pomocy bieżeńcom w Rosji. Akcja repatriacji została zakończona dopiero w 1924 roku, na swoje ziemie powróciło 1,1mln osób.

***

Na audycję "Strefa literatury" (cykl "Literatura non-fiction") zapraszamy w niedzielę (4.12) w godz. 21.30-22.30. Program poprowadzi Katarzyna Nowak.

bch/mz

Czytaj także

Pamiętniki z czasu Wielkiej Wojny jak białe kruki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 05:14
- Dziennik jest jednym z najwartościowszych i najważniejszych rodzajów lektury - mówi prof. Jerzy Kochanowski, historyk. Jeden z oryginalnych pamiętników z czasu I wojny światowej czytamy w "Lekturach Jedynki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Witkacy chciał zginąć za cara?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 18:00
O mało znanym okresie w życiu wybitnego artysty - czasie służby w elitarnej carskiej Lejbgwardii - opowiada książka "Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach" Krzysztofa Dubińskiego.
rozwiń zwiń