Wojna polsko-jaruzelska na ekranie kina

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 13:06
W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkamy się z filmowcami, którzy przed 35 laty utrwalali na taśmie filmowej czas stanu wojennego.

stan wojenny wiki 510.jpg
Audycje Dwójki w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Jaki wpływ miał stan wojenny na twórczość filmowców i na ich życie? Jak ograniczył wolność twórczą, do której po porozumieniach sierpniowych zarówno twórcy, jak i publiczność zdążyli się przyzwyczaić? Jakie filmy opowiadają ten niechlubny przełom w historii Polski?

O tym porozmawiamy z Januszem Kijowskim, reżyserem m.in. "Stanu strachu", filmu o środowisku aktorskim w stanie wojennym, Jackiem Petryckim, wybitnym operatorem i realizatorem m.in. filmu "Moje zapiski z podziemia" (dokumentującego konspiracyjną codzienność w czasie stanu wojennego, którego bohaterami są członkowie "Solidarności"), oraz z Andrzejem Titkowem, scenarzystą, twórcą filmów dokumentalnych i fabularnych.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (12.12) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Anna Fuksiewicz.

mc/fbi

Czytaj także

Kino w Polsce zaczęło się od ogrodnika?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 15:30
- W 1896 agent braci Lumière, który wędrował z miasta do miasta z lumière’owską aparaturą i filmami, przyjechał do Krakowa - zaczął swoją opowieść o narodzinach X muzy w Polsce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krwawa Luna. Komunistka zafascynowana Kościołem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 18:00
- Wiara katolicka była dla niej rewersem jej wiary w komunizm, ale nie znalazłam przesłanek, które by dowodziły, że była blisko wiary w Boga - mówiła w Dwójce o Julii Brystigerowej Patrycja Bukalska, autorka książki "Krwawa Luna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audycje Dwójki w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 15:53
Zapraszamy na programy związane z 13 grudnia 1981 r. - początkiem jednego z najmroczniejszych okresów powojennej historii Polski.
rozwiń zwiń