Andrzej Seweryn oddaje głos Polinie i czytając jej dziennik, przybliża widzom losy tej niezwykłej dziewczyny, na której młode lata cień rzucały czeczeńskie wojny. Spektakl wystawiany w Muzeum Powstania Warszawskiego ukazuje okrucieństwo wojny oczami dzieci, pokazuje, że na wojnie wszyscy są ofiarami, a krzywda nie ma narodowości. Zapraszamy o 8.10 (transmisja wideo).
"Powstańcy '44". Wspomnienia bohaterów Sierpnia
O 7.35 opowiemy także o książce "Nasza powstańcza młodość" Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek, której fragmenty prezentujemy od poniedziałku w paśmie "To się czyta latem". Świadkowie wojny, bohaterowie powstania dzielą się z autorką swoimi przeżyciami. Książka zawiera wspomnienia Andrzeja Gładkowskiego, który był łącznikiem Szefa Służby Sanitarnej Grupy "Północ", chociaż w 1944 roku miał dopiero 13 lat; Alicji Karlikowskiej, która w ostatnich dniach Powstania 23 godziny szła kanałami z Mokotowa do Śródmieścia; Haliny Jędrzejewskiej, która w Powstaniu była sanitariuszką - i wielu innych.
Po 8.45 dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski w "Rekomendacjach kulturalnych" zaproponuje słuchaczom Dwójki pewną płytę, której będzie odpowiednia i 1 sierpnia i przez kolejne 63 dni…
Ponadto posłuchamy płyty "Jestem przestrzeń" zawierającej wiersze Anny Świrszczyńskiej w przejmującym wykonaniu Moniki Borzym. Wokalistka opowie o tym ważnym projekcie, który łącząc poezję i muzykę przedstawia tamte pamiętne dni.
Oprócz tego nasze pozycje obowiązkowe: "Słowo na dzień", "Melodie z górnej półki" i "Archiwalnia". Renata Lis zajrzy do wtorkowej prasy i zapowie najciekawsze artykuły.
***
Na"Poranek Dwójki" we wtorek (1.08) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Paweł Siwek.
bch/jp