Molier. "W jego sztukach możemy przeglądać się jak w lustrze"
Niedawno w Mediolanie, w otwartych po długiej przerwie "salach napoleońskich" Galerii Brera widziałem nareszcie w oryginale "Martwego Chrystusa" - "Cristo Morto". Andrea Mantegna namalował go w roku 1480. Jedyny to obraz, z którym się nigdy nie rozstawał, który uważał (słusznie) za swój osobisty skarb. Obraz przejmujący, nie mający sobie równego, realistyczny aż do skrajności - tak w eseju "Martwy Chrystus" pisał Gustaw Herling-Grudziński.
Obraz Mantegny, "Złożenie do grobu" Caravaggia, Piety Michała Anioła, "Biczowanie" Piera della Francesca, "Ukrzyżowanie" Rubensa, "Golgota" Jana Styki, "Chrystus św Jana od Krzyża" Salvadora Dali - to przykłady dzieł sztuki stworzonych przez wybitnych artystów. Starali się oni zbliżyć w tych dziełach do tajemnicy cierpienia i śmierci krzyżowej Boga-Człowieka.
O tym jak w różnych wiekach w sztuce chrześcijaństwa Wschodu i Zachodu przedstawiano motywy pasyjne opowiedzą historycy sztuki: Justyna Guze, Aleksandra Sulikowska, Zofia Herman oraz prof. Jerzy Mizołek.
***
Na "Strefę literatury" w niedzielę (25.03) w godz. 17.00-18.00 zapraszają Anna Lisiecka i Dorota Gacek.
pg/bch