Młodzi aktywiści europejskich mniejszości językowych

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 16:23
W audycji spotkamy się z prof. Nicole Dołowy-Rybińską, autorką pracy "Nikt za nas tego nie zrobi. Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów mniejszości językowych Europy".
Okładka książki Nikt za nas tego nie zrobi. Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów mniejszości językowych Europy
Okładka książki "Nikt za nas tego nie zrobi. Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów mniejszości językowych Europy"Foto: mat. prom.

utopia 1200.jpg
Wokół monografii Fundacji na rzecz Nauki Polskiej poświęconych utopii

Autorka tej książki (wydanej w serii Monografie FNP) jest kulturoznawczynią i socjolingwistką, pracuje w Instytucie Slawistyki PAN, a główny trzon jej zainteresowań to problematyka tożsamości europejskich mniejszości językowych oraz metody ochrony i rewitalizacji zagrożonych języków i kultur.

Publikacja przedstawia portret młodych ludzi angażujących się na rzecz mniejszości językowych: Kaszubów (w Polsce), Górnołużyczan (w Niemczech), Bretończyków (we Francji) i Walijczyków (w Wielkiej Brytanii). Odgrywają oni rolę przewodników po swoich kulturach, wskazują na problemy, trudności i wyzwania, z jakimi się spotykają w codziennym życiu i działaniu.

***

Na audycję Skarbiec nauki polskiej w poniedziałek (20.08) w godz. 22.30-23.00 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

jp/pg

Zobacz więcej na temat: Europa mniejszości narodowe
Czytaj także

Najstarszy program stypendialny Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 15:09
Gościem audycji była Karolina Finc, stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dylemat więźnia, czyli po co ateński ostracyzm

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 13:01
W audycji - w związku z Wielogłosem o Monografiach Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – spotkaliśmy się z drem hab. Markiem Węcowskim, autorem książki o ateńskim ostracyzmie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co umowy małżeńskie mówią o pozycji kobiet w Rzeczpospolitej szlacheckiej?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 13:10
- Chciałam pokazać nie tylko czołowe postaci ze środowisk magnackich czy bardzo zamożnych rodzin szlacheckich, ale też wszystkich tych, którzy być może przez historię zostali trochę zapomniani, natomiast istnieje wiele wspaniałych źródeł, które pozwalają doskonale przebadać to życie codzienne w dawnej Polsce - mówiła w Dwójce dr Anna Penkała, stypendystka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń