Rekonstrukcja średniowiecznej wioski - osady przypominającej słowiański gród - powstanie do końca 2010 roku na półtorahektarowym majdanie dla turystów w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża.
Rekonstrukcja ma stanowić uzupełnienie oferty edukacyjnej pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu o atrakcyjne w formie przedstawienie początków chrześcijaństwa w regionie świętokrzyskim. Częścią wioski będzie m.in. „kraina legend świętokrzyskich" - baza dla gier terenowych, odwołujących się do lokalnych podań, ukazujących słowiańską mitologię i jej relikty w obecnych zwyczajach. W tzw. świętym gaju - miejscu przewidzianym do palenia czerwcowych ognisk - staną m.in. kamienne kręgi bóstw Śwista, Pośwista i Pogody. W najwyżej położonym punkcie zarezerwowano teren pod budowę drewnianego kościółka, wokół którego znajdą się usypane kopczyki żalnika – imitacje miejsc pochówku.
Na obrzeżu majdanu znajdą się drewniane budowle, w których ukazane będzie życie Słowian i ich praca w XI-XII wieku. Zwiedzający będą mogli sami wcielić się w przedstawicieli starych zawodów - wyrobić glinę na garnki, upleść kosz z wikliny, utkać płótno na zgrzebną koszulę, wejść do zagrody bartnika lub rolnika. Na terenie wioski będą też miejsca do organizowania pikników, zabaw i turniejów rekreacyjno-sportowych, m.in. w strzelaniu z łuku, rzucaniu oszczepem itp. konkurencjach zręcznościowych.
Klasztor na Świętym Krzyżu obchodził w 2006 roku 1000-lecie życia monastycznego. Zdaniem historyków, tamtejsze opactwo powstało jednak dopiero w latach 30. XII wieku, a relikwiarz ze szczątkami Krzyża Świętego otrzymało z początkiem XIV stulecia. Stało się wtedy głównym ośrodkiem kultu religijnego w Polsce. Po "potopie szwedzkim" znalazło się w cieniu Jasnej Góry.
Budowa wioski średniowiecznej jest elementem projektu „Restauracja zabytków Świętego Krzyża wraz z utworzeniem Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich”.
(PAP/pepe)