Czarujący Trifonov, rozczarowujący Bozhanov

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 13:00
Dwa koncerty fortepianowe oraz cztery zupełnie różnie interpretacje. Pierwszy dzień prześłuchań finałowych Konkursu Chopinowskiego podsumowują komentatorzy Dwójki.
Audio
  • Marek Dyżewski i Kacper Miklaszewski o fenomenie i specyfice chopinowksich koncertów
  • O bardzo akademickiej interpretacji Miroslava Kultysheva
  • Interpretując Chopina, kieruję się raczej intuicją - mówił Daniił Trifonov.
  • Paweł Wakarecy: występ w finale będę wspominał do końca życia
  • Manieryczna indywidualność Evgeniego Bozhanova nie wytrzymała orkiestrowego gorsetu

 

Nikt z wykonawców nie zlekceważył tych utworów. - zgodzili się Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska, Marek Dyżewski oraz Kacper Miklaszewski, analizując konkursowe interpretacje młodzieńczych opusów Chopina na fortepian z orkiestrą. Szoda, że Miroslav Kultyshev grał z "poprawnością i obojętnością pianoli" (Marek Dyżewski), a Paweł Wakarecy zadowolił się pięknym brzmieniem, ignorując retoryczno-deklamacyjny aspekt interpretacji. "Wielką poezją powiało Wreszcie" (Marek Dyżewski) dopiero podczas występu Daniila Trifonova. Rozczarował natomiast faworyt Evgeni Bozhanov, którego manieryczna skłonność do różnicowania akcji muzycznej nie zabrzmiała tym razem przekonująco.

 

***

 

Evgeni Bozhanov to pianista bułgarski, zdobywca II Nagrody w prestiżowym Międzynarodowym  Konkursie Królowej Elżbiety (Belgia, 2010). Urodzony w 1984 roku w Rousse w Bułgarii, gdzie rozpoczął występy z orkiestrą w wieku lat 12. Był uczniem Borisa Blocha w Folkwang-Hohschule fur Musik w Essen (Niemcy), następnie studiował zaś u Georga Friedriecha Schencka w Robert Schumann Musikhochschule w Dusseldorfie. Brał udział w licznych konkursach pianistycznych od 1996 roku. W 2008 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Alessandro Cassagrande (Terni/Włochy) i II nagrodę (pierwszej nagrody nie przyznano) na Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie im. Światosława Richtera w Moskwie. W 2009 r. był finalistą Konkursu Vana Cliburna (Fort Worth/Texas), gdzie otrzymał nagrodę w kategorii "chamber music" za interpretację Kwintetu smyczkowego f moll C. Francka, wykonanego ze słynnym Takacs Quartett. Brał udział w Ravinia Festival (Chicago),w Miedzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" a także festiwalu Muzyki Kameralnej w Triescie. Andre Watts nazwał go wspaniałym pianistą o niezwykłych umiejętnościach technicznych i wybitnej muzycznej ekspresji. ...z niespotykaną precyzją tworzy hipnotyzującą muzykę napisał The Dallas Morning News, jest w stanie oddać więcej niuansów melodii w jednym takcie, niż większość pianistów przez całe życie, a przy tym przychodzi mu to tak naturalnie.

Miroslav Kultyshev urodził się 21 sierpnia 1985 r. w Leningradzie. Absolwent klasy Alexandra Sandlera w Konserwatorium w Sankt Petersburgu. Obecnie odbywa studia podyplomowe w tej uczelni. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (2007). Brał udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rosji, Niemczech, na Elbie, w Chorwacji, Finlandii, a także w Polsce w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Występował w słynnych salach koncertowych, m.in. Grosser Saal wiedeńskiego Musikverein, Mozarteum w Salzburgu, Concertgebouw w Amstertamie, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku. Jako solista koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych pod batutami znanych dyrygentów: Valerego Gergieva, Vladimira Ashkenazy'ego, Alexandra Dmitrieva i wielu innych.  

Daniil Trifonov urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję. Laureat licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie – piąta nagroda (2008). W rok później odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Ponadto koncertował w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywał dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych.

Paweł Wakarecy urodził się 14 października 1987 r. w Toruniu. Kształci się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat polskich konkursów pianistycznych m.in. w Szafarni i Koninie. Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Koncertował z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w wielu miastach Polski i zagranicą, m.in. w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji, Szwecji oraz w Gwadelupie.

UWAGA: Transmisje finałowych przesłuchań Program 2 Polskiego Radia nada w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II, zrealizowanego techniką wielokanałową.  Słuchacze Polskiego Radia dysponujący odbiornikami FM lub zestawem kina domowego z włączonym dekoderem odbioru Dolby Pro Logic II będą mieli możliwość w pełni doświadczyć przestrzennych wrażeń estetycznych. Pozostali wysłuchają koncertów w dotychczasowej jakości dźwięku. 

Czytaj także

Koreański Jankiel i polski homo ludens

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 14:53
Rewelacją środowych przesłuchań był występ Koreańczyka Sung Jae Kima, a jedną z atrakcji - powrót Jacka Kortusa, finalisty poprzedniego Konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjska dama, austriacki cud i amerykański optymizm

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 16:00
Czwartek na Konkursie Chopinowskim upłynął pod znakiem konfrontacji wielkich osobowości ze szkolną przeciętnością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski dzień na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 22:45
Dwóch z czterech Polaków zakwalifikowanych do II etapu przesłuchań - Marcin Koziak i Jacek Kortus - wystąpi dzisiaj w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbarzyńcy na Konkursie Chopinowskim?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 14:00
W poniedziałek Bułgar Evgeny Bozhanov zachwycił po raz kolejny swoim ekstrawertycznym, improwizatorskim temperamentem, a Francuz Guillaume Masson zbulwersował amatorskim poziomem gry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kortusowe dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 23:30
Występ Polaka wielu uznało za najlepszy w drugim etapie XVI Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zepsute mazurki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 12:00
Po wtorkowych przesłuchaniach komentatorzy Dwójki po raz kolejny zastanawiali się nad trafnością decyzji jury Konkursu Chopinowskiego...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęśliwa dwudziestka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 08:20
Znamy już uczestników III etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Austriacki rodzynek na konkursowym zakalcu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 12:30
Ingolf Wunder zdystansował wszystkich uczestników środowych przesłuchań na Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bozhanov zwycięzca Konkursu Chopinowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 17:00
Charyzmatyczny bułgarski pianista po raz kolejny zdystansował współzawodników, choć poziom czwartkowych przesłuchań był bardzo wysoki.
rozwiń zwiń