OGLĄDAJ WIDEO:
[YouTube/Dwójka]
Zespół 100-nka istnieje od 2004 roku. Trzem "młodym gniewnym" towarzyszy Antoni "Ziut" Gralak, legenda polskiego off jazzu. Prezentują nurt współczesnej europejskiej muzyki improwizowanej, połączenie muzyki akustycznej z elektroniką, tradycji z nowoczesnością. W zeszłym roku ukazała się ich wspólna płyta - 100nka, Gralak "Nr 1".
Antoni Gralak
Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej oryginalnych polskich muzyków. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80. XX wieku. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo, po międzynarodową formację Universal Supersession. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, którą zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych.
Ceniony muzyk sesyjny, współpracuje z czołówką sceny jazzowej i gwiazdami pop. Nagrywa muzykę filmową i teatralną. Jego twórczość jest wielowątkowa. Dociera do szerokiego grona odbiorców współczesnej muzyki improwizowanej. Prowadzi dwa autorskie projekty: Graal i YeShe.
100-nka
W 2004 roku trio zafascynowane radykalną improwizacją wyrusza w kilkumiesięczną podróż po Skandynawii. Niedługo po powrocie debiutują u boku Robotobibok na festiwalu Zdarzenia w Lublinie, prezentując cieszący się uznaniem krytyków debiutancki album z gościnnym udziałem Mikołaja Trzaski. To i kolejne dwa wydawnictwa ukazały się w wyniku zainteresowania zespołem prestiżowej wytwórni NOT TWO. Od tej pory 100nka regularnie koncertuje, współtworzy projekty, nagrywa kolejne albumy, bierze udział w istotnych festiwalach kontynentu, a wideoklip 100nki otrzymuje nagrodę specjalną podczas Yach Film w 2008 roku.
<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>
Trio nawiązuje współpracę z ikoną polskiej trąbki Antonim Gralakiem czego konsekwencją jest drugi, dwupłytowy album oraz współpraca z autorskim zespołem Antoniego GRAAL. Od tej pory postać Ziuta Gralaka często pojawia się w historii 100nki. Trio zyskuje coraz większe uznanie i śmiało nawiązuje muzyczne relacje z artystami z całego świata. Zwieńczone kolejnym albumem trzy międzynarodowe trasy z nowojorskim trębaczem Herbem Robertsonem pieczętują ten istotny okres w historii zespołu. W wyniku kolaboracji z artystami różnych gatunków 100nka podejmuje kilkunastoletnią współpracę z legendą polskiego hip hopu, członkiem grupy Kaliber 44, Marcinem Martenem (Abradab), biorąc udział w kilku jego kolejnych płytach. Aktywni głównie poza granicami kraju oraz uprawianego stylu muzycy "powracają" w 2012 r. z czwartą już płytą.
W grudniu 2014 roku zespól świętuje swoje 10-lecie. Gośćmi specjalnymi są europejscy artyści, improwizatorzy zrzeszeni przez fundację Limmitationes. Fundacja ta zainicjowała współpracę 100nki z Tomaszem Stańko, w wyniku której muzycy podjęli trasę po Europie oraz Japonii. Niestety plany pokrzyżowała nagła choroba i śmierć artysty. W planach pozostaje jednak wspólne wydawnictwo koncertowe z festiwalu w Austrii z 2017 roku.
Obecnie zespół wspólnie z Antonim Ziutem Gralakiem szykuje swój piąty z kolei album autorski, nagrany rzadką dziś metodą w Obuh Studio (Rogalów), przy użyciu taśm, technik oraz autentycznego sprzętu analogowej epoki lat 60.
Koncert w Studiu S3 poprowadził Piotr Metz.
100-nka, czyli kontrabasista Adam Stodolski, gitarzysta Tomasz Leś i perkusista Przemysław Borowiecki, oraz Antoni Gralak - jeden z najlepszych polskich trębaczy, wystąpili wspólnie podczas koncertu w cyklu "Jazz.PL".
***
Koncert z cyklu "Jazz.PL" odbył się w piątek (31.03) w godz. 18.00-19.00. Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.
pg