Lunatycy wyjątkowo za dnia. Jan Emil Młynarski i ballady jazzowe - koncert w piątek

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 15:56
Lunatycy to projekt, w ramach którego Jan Emil Młynarski, wspólnie z zaproszonymi gośćmi prezentuje swoje interpretacje dobrze znanych standardów jazzowych, a konkretnie jazzowych ballad. Zespół, który dotąd koncertował tylko pod osłoną nocy, dla słuchaczy Dwójki zrobi wyjątek. Na cykl "Jazz.PL" zapraszamy w piątek, 20 września o godz. 18.00. Dostępna będzie także transmisja wideo!
Lunatycy w radiowym wydaniu zagrają w składzie: Jan Emil Młynarski  perkusja, śpiew, Jarek Bothur  saksofon, Mateusz Smoczyński  skrzypce, Piotr Zabrodzki  fortepian i Kamila Drabek  kontrabas. Gościnnie wybrane ballady zaśpiewa Gaba Kulka
Lunatycy w radiowym wydaniu zagrają w składzie: Jan Emil Młynarski – perkusja, śpiew, Jarek Bothur – saksofon, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Piotr Zabrodzki – fortepian i Kamila Drabek – kontrabas. Gościnnie wybrane ballady zaśpiewa Gaba KulkaFoto: materiały prom.

Do tej pory Lunatycy występowali tylko po północy(!), gdyż wtedy – jak mówi Jan Emil Młynarski – tajemnice, pragnienia, namiętności i smutki unoszą się jak nietoperze. Na nieśmiertelne jazzowe ballady w mistrzowskim wykonaniu zawsze jest jednak dobra pora. Nocny kwintet zagra w najbliższy piątek (20.09) w organizowanym przez Dwójkę cyklu "Jazz.PL".

Lunatycy w radiowym wydaniu zagrają w składzie: Jan Emil Młynarski – perkusja, śpiew, Jarek Bothur – saksofon, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Piotr Zabrodzki – fortepian i Kamila Drabek – kontrabas. Gościnnie wybrane ballady zaśpiewa z Lunatykami Gaba Kulka.

O repertuarze przygotowanym w ramach projektu Lunatycy Jan Emil Młynarski mówił: Od dziecka kochałem ballady jazzowe. Prawie każdego ranka, w dzieciństwie szum czarnej płyty z głosem Billie Holiday, Elli Fitzgerald czy Nat King Cole'a dobiegał z pracowni mojego ojca. Tak zaczynał się dzień. Po latach, kiedy zacząłem zgłębiać dorobek polskich kompozytorów rozrywkowych, głównie międzywojnia, poznałem sporo równie pięknych jazzowych ballad z rodzimym tłem. Dotarłem do momentu, w którym pragnę podzielić się moim spojrzeniem na garść najpiękniejszych melodii amerykańskich i polskich.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Lunatycy w ramach cyklu "Jazz.PL" wystąpią w Studiu S3 w Warszawie - zaproszenia do zdobycia na antenie Dwójki. Transmisja wydarzenia o godzinie 18.00 na antenie oraz w streamingu wideo w mediach społecznościowych Programu 2 Polskiego Radia. Koncert poprowadzi Roch Siciński.

Koncert powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Cykl Jazz.PL w Programie 2 Polskiego Radia organizowany jest od stycznia 2021 roku. W tym czasie udało nam się pokazać szerokie spektrum współczesnej sceny jazzowej. Wśród setek artystów, którzy wystąpili dla słuchaczy oraz publiczności zgromadzonej w radiowym studiu nie zabrakło legendarnych postaci (m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem, czy Włodzimierz Nahorny), współczesnej czołówki polskiego jazzu (m.in. Marcin Wasilewski Trio, Aga Zaryan, Mikołaj Trzaska, EABS, Leszek Możdżer, Marcin Masecki) oraz wschodzących gwiazd tego gatunku (USO 9001, Kosmonauci, Immortal Onion, Grzegorz Tarwid).

***

Na "Jazz.PL" zapraszamy w piątek (20.09) w godz. 18.00-19.00. Transmisja wideo na stronie internetowej Dwójki i na kanale YouTube stacji.

pg/dz

Czytaj także

Jan Emil Młynarski: jestem teraz silniejszy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 11:21
- Przyznałem sobie nagrodę w postaci 25-lecia na scenie, ponieważ wytrwać w tym zawodzie, być w formie, było bardzo trudno - mówił Jan Emil Młynarski na antenie Dwójki przy okazji emisji koncertu z okazji ćwierćwiecza scenicznej aktywności muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Emil Młynarski: przedwojenna Warszawa rozbrzmiewała wspaniałą muzyką

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 17:00
- To nie był okres jednorodny, muzyka dynamicznie się zmieniała, próbowała naśladować zachodnie trendy, prężnie rozwijały się wytwórnie fonograficzne. W latach 30. pojawiło się tango, które w polskiej muzyce rozrywkowej zmieniło wszystko. Wówczas jednym z najważniejszych liderów zespołów był Henryk Wars, doskonale wykształcony w warszawskim konserwatorium. Z tej szkoły wyszło wielu kompozytorów i artystów, którzy robili kariery na świecie - mówił w Dwójce Jan Emil Młynarski.  
rozwiń zwiń