Łukasz Borowicz - dyrygent z ponad 120 albumami na koncie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2024 10:01
Łukasz Borowicz dyrygował w swojej karierze wieloma orkiestrami. Imponująca jest także jego dyskografia, która liczy ponad 120 albumów. W audycji "Cafe Muza" w Dwójce opowiedział o swojej muzycznej drodze.
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: Marcin Dławichowski/Polskie Radio

Łukasz Borowicz to dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej, I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej. Urodził się w 1977 roku w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, a w latach 2006-2021 był I dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

W 2008 roku został wyróżniony Paszportem Polityki, w 2011 roku – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, w 2013 – Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, w 2014 roku – nagrodą Tansman za wybitną indywidualność muzyczną, w 2022  – Nagrodą Honorową Związku Kompozytorów Polskich.

[lukaszborowicz.com]

***

Na audycję Cafe "Muza" w niedzielę (3.11) w godz. 10.00-11.00 zaprosiła Róża Światczyńska.

dz

Czytaj także

Łukasz Borowicz: na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena prezentujemy nieznane opery

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 12:00
- Na zaproszenie pani Elżbiety Pendereckiej podczas Festiwalu Ludwiga van Beethovena co roku z Filharmonią Poznańską prezentujemy nieznane opery. Darius Milhaud to znany kompozytor, "Biedny marynarz" jest dostępny w nagraniach, lecz "Salade" nie miała tego szczęścia. To utwór, który zatonął w odmętach historii - mówił Łukasz Borowicz w przerwie koncertu w ramach 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego słuchaliśmy na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz nagrodzony Fryderykiem: jestem elementem w sztafecie pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 11:00
- Koncerty zespołów Polskiego Radia to są godziny nagrań archiwalnych, to są godziny koncertów transmitowanych, tak że to jest spuścizna, na którą składa się praca całych pokoleń. Miło w tej sztafecie być jakimś drobnym elementem - mówił dyrygent Łukasz Borowicz po odebraniu Fryderyka w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa".
rozwiń zwiń