Adam Leszczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i autor "Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS?" w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem podkreśla, że nie ma dobrego pomysłu na rozwiązanie wszystkich afrykańskich problemów. - O tym jest zresztą ta książka. To zbiór reportaży, które pokazują racjonalność i logikę świata, który jest bardzo dziwny i niezrozumiały dla Europejczyka - opowiada Adam Leszczyński.
Gość "Raportu o stanie świata" zwraca uwagę, że RPA to szczególny kraj ze względu na swoją historię, strukturę i gigantyczne różnice społeczne . - Ludzie, którzy mieszkają na pustyni cały czas żyją na granicy głodu, zależni od deszczu i bardzo wielu rzeczy, nad którymi nie mają kontroli. Tam źle wydane pieniądze lub błędna decyzja to bardzo często kwestia życia i śmierci - mówi publicysta i opowiada, że wiele czasu zajęło mu zrozumienie tej logiki. - Ci Afrykanie zachowują się perfekcyjnie racjonalnie. To jest tylko nasz problem, problem Zachodu, że tego nie widzi - ocenia Adam Leszczyński.
Pomoc dla ubogich krajów ma sens, ale nie każda pomoc i nie dla wszystkich. Jak przekonuje gość Trójki, są bowiem takie rodzaje wsparcia, które działają i są skuteczne, jak choćby masowe szczepienia dzieci, czy zapewnienie wody, co robi Polska Akcja Humanitarna, albo leczenie ludzi, czy utrzymywanie przy życiu w dobrej formie ludzi chorujących na AIDS. - Ale są sytuacje, w których pomoc szkodzi - mówi gość Dariusza Rosiaka. Jakie to sytuacje oraz skąd się bierze niesłychana fala przemocy w życiu codziennym w RPA? Odpowiedzi znajdą Państwo w dźwięku.
Książkę Adama Leszczyńskiego znajdą Państwo na stronie PAH .
W dalszej części audycji:
- Google, Apple, Facebook, Amazon - cztery potęgi medialne i technologiczne konkurują dziś o rząd dusz na świecie. Która z nich wygra konkurencję i co z tego wyniknie? - Dariusz Rosiak próbował to ustalić w rozmowie z Januszem Żebrowskim - szefem firmy Oktawave, która zajmuje się usługami przetwarzania danych w chmurze.
- relacje: Beaty Płomeckiej z Brukseli o nieudanym szczycie w sprawie stworzenia nadzoru bankowego dla strefy euro i przed dużym szczytem w Brukseli; Krzysztofa Renika o wyborach parlamentarnych i kampanii wyborczej w Rumunii, Macieja Jastrzębskiego z Moskwy o wizerunku prezydenta Władimira Putina oraz Rafała Motriuka o misji łazika NASA na Marsie. Posłuchaj całej audycji!
"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę w samo południe.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .