19 kwietnia przypada 70. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstańcy walczyli przeciw ostatecznej likwidacji getta. Walka trwała do 16 maja 1943 roku.
Prezydent Bronisław Komorowski zgodził się z tezą Władysława Bartoszewskiego, że tak romantyczne powstanie mogli zorganizować tylko polscy Żydzi. – Gett było wiele w Europie Środkowej. Całe społeczności znikały. A powstania były tylko na terenach polskich – mówił prezydent w ”Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce. Przypomniał, że społeczność żydowska była mocno zaangażowana w powstanie styczniowe, na przykład Leopold Kronenberg finansował je w dużej mierze, w walkach brali udział Żydzi.
Prezydent podkreślał, że historia polska i żydowska nie są oddzielne, zawierają wiele wspólnych wątków. Ma nadzieję, że tę prawdę będzie przekazywać Polakom Muzeum Żydów Polskich. W 70. rocznicę powstania oddano do użytku siedzibę placówki. Na udostępnienie zwiedzającym trzeba będzie poczekać około roku, trwa przygotowywanie ekspozycji. Z okazji rocznicy 19 kwietnia w muzeum zaprezentowany będzie fragment Archiwum Ringelbluma, z okresu funkcjonowania i zagłady getta warszawskiego. - Na pewno muzeum będzie musiało zmierzyć się z trudnymi tematami. Z drugiej strony mam nadzieję, że zostaną pokazane fragmenty naszej wspólnej historii. Mam nadzieję, że znajdzie to odbicie w kształcie wystawy, tak że każdy Polak wyjdzie z przekonaniem, że to także cząstka jego historii – powiedział prezydent.
Powstanie w getcie - serwis specjalny>>>
Prezydent uważa, że muzeum może posłużyć budowaniu wzajemnej sympatii i kształtowaniu relacji między Polakami i Żydami, a także z państwem Izrael. Bronisław Komorowski dodał, że większa część ojców założycieli Izraela to Żydzi polscy, także obecny prezydent Szimon Peres pochodzi z miejscowości Wiszniewo w granicach przedwojennej Rzeczpospolitej. Prezydent Izraela nie przyjedzie w tym roku do Polski, bo czeka, aż ekspozycja w Muzeum Żydów Polskich będzie gotowa.
Bronisław Komorowski zaznaczył, że według badań CBOS zwiększa się sympatia Polaków do Żydów, zmniejsza się odsetek ludzi, którzy deklarują antypatię. Uważa, że w szerzeniu wiedzy o tych zdarzeniach mogą pomóc spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej. Odniósł się w ten sposób do wyników badania w warszawskich szkołach, z których wynika, że co drugi uczeń nie chciałby mieć za sąsiada Żyda.
W związku z rocznicą Jedynka przygotowała cykl audycji, które będą nadawane do 20 kwietnia.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski
agkm
>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy