„Chleb rzucony umarłym” – historia cierpień i walki o godność

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 16:43
Od poniedziałku na antenie Dwójki pojawi się nowa lektura – fragmenty powieści Bogdana Wojdowskiego „Chleb rzucony umarłym”. Czytać je będzie Mariusz Benoit.
Ocalały fragment muru getta warszawskiego
Ocalały fragment muru getta warszawskiegoFoto: Tadeusz Rudzki/wikipedia/praca własna

Akcja powieści – historii warszawskiego getta – rozgrywa się w latach 1940-1942. Poprzez wszystko, czego doświadcza i co obserwuje główny bohater, dorastający chłopiec imieniem Dawid, autor ukazuje nie tylko zjawiska śmierci, głodu i poniżenia, lecz także nieustanny bój o życie i o zachowanie  godności. Przeprowadza też powściągliwą analizę ludzkiej moralności i psychiki w sytuacjach skrajnych.

Bogdan Wojdowski przyszedł na świat w roku 1930. Zajmował się nie tylko twórczością prozatorską, lecz także krytyką literacką i teatralną. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończył polonistykę. Głównym tematem jego dzieł jest II wojna światowa. Za powieść „Chleb rzucony umarłym” otrzymał w 1971 roku nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Dziewiętnaście lat temu popełnił samobójstwo.

 

Audycję przygotowała Hanna Szof.

18.04 (poniedziałek), godz. 9.30

Czytaj także

70 rocznica likwidacji getta w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 08:20
22 lipca 1942 hitlerowcy zaczęli akcję wysiedlania getta w stolicy. Wyruszył pierwszy transport do obozu w Treblince.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To była zemsta za to, co zrobili Niemcy"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 13:03
Gdy Jagna Kofta z Domu Spotkań z Historią oraz Muzeum Historii Żydów Polskich oprowadza wycieczki po byłym terenie getta warszawskiego, to najbardziej zdumiewający dla wszystkich jest fakt, że znajdowało się ono w samym centrum miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Holokaust zabija, nawet ocalonych"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 19:00
- Kiedy po '89 roku wydawało się, że jest całkowita wolność, a na ścianach pojawiły się te wszystkie napisy (przyp.red. antysemickie), on tego już nie wytrzymał - mówiła w Dwójce żona pisarza Bogdana Wojdowskiego, Maria Iwaszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Historia Żydów w Polsce to część naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 09:10
Żydzi polscy dziedziczą tradycję powstań narodowych z XIX wieku "za naszą i waszą wolność” - mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski w rocznicę powstania w getcie.
rozwiń zwiń