Antyhistoria tworzy się na naszych oczach?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 09:00
W "Sezonie na Dwójkę" rozmawialiśmy o sposobach przedstawiania polskiej historii w pop kulturze, książce i telewizji.
Kadr z serialu Nasze matki, nasi ojcowie
Kadr z serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"Foto: mat.prasowe

Rozmawialiśmy o tym, jak przedstawianie dramatycznych epizodów z polskiej historii w telewizji i kinie zamienia się w kreowanie swoistej "antyhistorii". Zapraszamy do dyskusji o rozmywaniu odpowiedzialności, przeinaczaniu historii i granicach wolności w sztuce. Pretekstem do dyskusji będzie emisja niemieckiego serialu stacji ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie" w Telewizji Polskiej. Rzecznika prasowego TVP - Jacka Rakowieckiego - zapytamy o motywy, którymi kierowała się Telewizja Polska emitując dla jednych kontrowersyjny, a dla wielu skandaliczny serial.

Oburzenie opinii publicznej wzbudziło przedstawienie przez twórców filmu żołnierzy Armii Krajowej jako antysemitów. Jeden z bohaterów filmu, Żyd Viktor, uciekając przed hitlerowcami, trafia do oddziału AK w okupowanej przez Niemców Polsce, gdzie jest świadkiem antysemickich zachowań żołnierzy polskiego podziemia.
Czy do każdej twórczości związanej z historią powinniśmy podchodzić bezkrytycznie? Czy niemiecka wizja historii II wojny światowej nie wpisuje się w szerszą tendencję "nowej pamięci", która zaczyna dominować w tym kraju? Kto ma rację w sporze pomiędzy zwolennikami "historii heroicznej" i "historii krytycznej"?

Na te pytania odpowiedzi starał się znaleźć Jacek Wakar i jego goście: prof. Bogdan Musiał z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, historyk badający XX wiek w dziejach Polski, Niemiec i Rosji; dr Karolina Wigura z portalu "Kultura Liberalna" oraz publicysta tygodnika "Sieci" Piotr Zaremba.
4 lipca (czwartek)

Kadr
Kadr z serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", fot.mat.prasowe
Czytaj także

Stalin był przekonany, że Hitler nie powtórzy błędu Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 07:00
- I nie uderzy na ZSRR. Za wszelką cenę chciał uniknąć przypadkowej wojny - stwierdził historyk, prof. Paweł Wieczorkiewicz, komentując atak Niemiec na Związek Radziecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemieccy historycy: zarzuty Polaków wobec filmu ZDF są słuszne

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:20
Uważają oni sposób pokazania AK w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" za oburzający . - Twórcy filmu dobrze wiedzieli, co robią - oceniał dyrektor berlińskiego muzeum Topografia Terroru Andreas Nachama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze AK antysemitami? Nie milkną echa serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 18:26
Historycy i politolodzy z Polski i Niemiec dyskutowali, czy serial "Nasze matki, nasi ojcowie" można traktować jako lekcję historii.
rozwiń zwiń