Francusko-hiszpańskie szaleństwo w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 23:00
W weekend Dwójka zaprasza na transmisje z bodaj najbardziej niekonwencjonalnego festiwalu muzyki klasycznej na świecie. 4. edycja warszawski Szalonych Dni Muzyki poświęcona jest kompozytorom francuskim oraz hiszpańskim.
Francusko-hiszpańskie szaleństwo w Warszawie
Foto: materiały promocyjne

"La Folle Journée", jak brzmi oryginalna nazwa festiwalu,  to międzynarodowa impreza realizowana od 1995 roku, której pomysłodawcą i założycielem jest René Martin, słynny na skalą globalną animator życia koncertowego. Jego ukochane dziecko od wielu lat jest z powodzeniem przyjmowane na całym świecie: od Francji, przez Hiszpanię i Japonię, po Brazylię. W większości tych krajów ma silną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością.

Ideą Szalonych Dni Muzyki jest zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach muzyki klasycznej, przy jednoczesnym zachowaniu możliwie najwyższego poziomu jej prezentacji. Krótkie koncerty, odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów oraz wyjątkowa atmosfera czynią Szalone Dni impreza atrakcyjną dla każdego, bez wyjątku. Festiwal cieszy się zresztą zasłużoną popularnością - w ciągu poprzednich lat zgromadził na świecie blisko 100 tysięcy fanów, z czego ponad 36 tysięcy podczas ostatniej edycji.
W tym roku w Warszawie odbywa się już czwarta polska odsłona Szalonych Dni, tym razem poświęcona muzyce hiszpańskiej i francuskiej. W ciągu 3 dni 1000 artystów z całego świata zaprezentuje geniusz muzyczny największych twórców z Południa, jak Debussy, Bizet, Ravel, Albeniz, Fauré, Poulenc, De Falla i Rodrigo. Ich dzieła zabrzmią w wykonaniu najlepszych europejskich solistów oraz kameralistów, a także czołowych polskich  zespołów: Sinfonii Varsovia, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Teatru Wielkiego-Opery Narodowej oraz Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Koncerty, a jest ich w tym roku 60, odbywać się będą w 4 salach Opery oraz w namiocie ustawionym na Placu Teatralnym. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru Wielkiego-Opery Narodowej przyjmą nazwiska wielkich Francuzów i Hiszpanów: Sala Moniuszki to Sala Balzac, Zascenium - Picasso, Kameralna - Eiffel, a Sale Redutowe - Proust. Namiot koncertowy, do którego wstęp będzie bezpłatny, obejmie patronatem Gaudi.

Przez cały weekend Dwójka będzie w centrum wydarzeń niezwykłego święta muzyki. Zapraszamy na transmisje:

 

sobota (28 września), godz. 16.00

Claude Debussy Kwartet smyczkowy g-moll op.10, Dwa tańce na harfę i smyczki (Danses pour harpe avec accompagnement d’orchestre a cordes)

Wyk. Zuzanna Elster - harfa, Michał Sobuś - kontrabas, Kwartet Śląski

Zaprasza Piotr Matwiejczuk

 

niedziela (29 września), godz. 11.00

Camille Saint-Saëns II Koncert fortepianowy g-moll op.22,  Karnawał zwierząt

Wyk. Philippe Giusiano - fortepian, Duo Jatekok (Adélaïde Panaget - fortepian, Naïri Badal - fortepian), Mariusz Wilczyński  - animacje na żywo; Sinfonia Varsovia, dyr. Arie van Beek

Zaprasza Klaudia Baranowska

 

niedziela (29 września), godz. 12.45

Juan Crisóstomo de Arriaga Kwartet smyczkowy nr 1 d-moll; Enrique Granados Kwintet fortepianowy, Manuel De Falla Pantomima, Taniec ognia z baletu "Czarodziejska miłość" (El amor brujo)

Wyk. Luis Fernando Pérez  - fortepian, Kwartet Śląski  
Zaprasza Róża Światczyńska

 

niedziela (29 września), godz. 12.45

Maurice Ravel Kwartet smyczkowy F-dur; Claude Debussy Kwartet smyczkowy g-moll op.10
Wyk. Quatuor Modigliani

Zaprasza Róża Światczyńska

 

niedziela (29 września), godz. 14.30

Maurice Ravel Kwartet smyczkowy F-dur; Claude Debussy Kwartet smyczkowy g-moll op.10
Wyk. Quatuor Modigliani

Zaprasza Róża Światczyńska


niedziela (29 września), godz. 17.00 - retransmisja

Emmanuel Chabrier Habanera, Paul Dukas Uczeń czarnoksiężnika, Manuel De Falla Noce w ogrodach Hiszpanii,

Wyk. Luis Fernando Pérez, Sinfonia Varsovia, dyr. Jean-Jacques Kantorow

Zaprasza Marcin Majchrowski

Zobacz więcej na temat: Hiszpania MUZYKA
Czytaj także

Segovia: gitarzysta stulecia gra dla tysiąca

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 13:30
- Był pierwszym gitarzystą, który zaczął występować w salach koncertowych. Już na początku swojej kariery sam wynajął sobie salę i zagrał dla tysiąca osób na gitarze solo - opowiada znawca gitary, Krzysztof Komarnicki w Dwójce. Andrés Segovia wywołał w świecie muzycznym rewolucję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chirstophe Rousset: Włosi żyją blisko Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 18:00
Świadczy o tym popularność tematu "Stabat Mater" w tamtejszej muzyce barkowej, ale też... słynne zawołanie "Mamma mia". Znakomity francuski klawesynista i dyrygent rozmawiał z Magdaleną Łoś w przerwie koncertu na Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego słucha Zygmunt Krauze?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 16:00
Wybitny kompozytor, pianista i propagator nowej muzyki wiele lat spędził w Paryżu. Nic więc dziwnego, że szczególne miejsce w jego sercu zajmuje właśnie piosenka francuska.
rozwiń zwiń