- Początki mnie przerażały. Jako aktorka przynależna poetyce nadekspresyjnej, plastycznej nie umiałam być naturaln - wyznaje Jun. - W Teatrze Polskiego Radia trzeba być prawdziwym, Słuchacz musi mi wierzyć, a ma tylko mój głos - tłumaczy.
>>>Poznaj tegorocznych Laureatów Splendorów 2012
Nasza laureatka to także mistrzyni słowa poetyckiego. Oprócz tego, że od lat jest aktorką Teatru Studio, prowadzi również Jednoosobowy Teatr Ireny Jun w którym realizuje projekty poetyckie własnego autorstwa.
Niestety według Janusza Kukuły, głównego reżysera Teatru Polskiego Radia, XXI wiek nie jest wiekiem poezji. - Sami siebie czegoś pozbawiliśmy i ja to odczuwam bardzo boleśnie. Kiedy czasami w rozmowie z młodymi ludźmi pozwolę sobie na jakiś cytat, widzę w ich oczach, że nie wiedzą, w którą stronę rozmowa ma podążyć, są bezradni - przyznaje Kukuła. - Ja, kiedy mówię Norwid, to widzę go w domu Świętego Kazimierza, kiedy samotny siedzi w celu i tak bardzo boi się umrzeć. Mówię Mickiewicz i widzę, jak idzie na wykład, a wcześniej wypił pół butelki szampana. Juliusza Słowackiego widzę, jak pisze list do matki: "nikt mnie nie rozumie mamo" - mówi reżyser.
Zobacz także >>>Portret słowem malowany - niezwykły dokument życia polskiego teatru, głosy i myśli wybitnych twórców
Według Kukuły poezja, która uratowała nas przed niewolą, która uniosła nas przez wieki i mówiła "jesteście Polakami, bo mówicie po polsku" odchodzi do lamusa...
Rozmawiał Andrzej Matul.
>>>Teatr Polskiego Radia
Posłuchaj całej audycji "Rozdroża kultury" i dowiedz się, co o Teatrze Polskiego Radia i Splendorach mówili ich tegoroczni laureaci.
W tym roku mija 25 lat odkąd Teatr Polskiego Radia po raz pierwszy wręczył swoje wyróżnienia.
Dotychczas nagrodzono 46 osób, a wśród nich wielkie, legendarne postaci, m.in.: Bronisława Pawlika, Zofię Rysiównę, Gustawa Holoubka, Aleksandra Bardiniego, Irenę Kwiatkowską, Wieńczysława Glińskiego, Zbigniewa Kopalkę, Juliusza Owidzkiego, Joannę Jędrykę, Dorotę Landowską, Martę Lipińską, Adama Ferencego, Ignacego Gogolewskiego, Krzysztofa Gosztyłę, Krzysztofa Kowalewskiego, Henryka Talara, Krzysztofa Wakulińskiego, Henryka Bardijewskiego.
Nagrody Teatru Polskiego Radia powędrowały w tym roku do Magdaleny Zawadzkiej, Ireny Jun, Janusza Głowackiego i Piotra Mossa. Uroczysta gala odbyła się w Studiu S-2 Polskiego Radia.
Tym, którzy chcieliby zaczerpnąć i poezji, i prozy polecamy nasze serwisy specjalne:
Wisława Szymborska
Janusz Szpotański
Czesław Miłosz
Jerzy Giedroyc