Urodzony w Przysusze w 1814 roku Oskar Kolberg był jednym z pionierów badań polskiego folkloru. Jako pierwszy zebrał i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy.
W swoich zapiskach utrwalił około 10 tysięcy melodii ludowych. Zdobyte informacje na temat rodzimego folkloru zebrał w znakomitym, liczącym 33 tomy dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. konferencje poświęcone zagadnieniom polskiego folkloru z obszarów, które badał Kolberg, a które obecnie znajdują się poza granicami Polski. Odbędzie się też szereg koncertów pokazujących w jaki sposób współczesne zespoły nawiązują do ludowej tradycji.
Planowana jest też digitalizacja rękopisów etnografa oraz prezentacja dwóch oper jego dzieła.
Naszymi gośćmi po 8.35 będą: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, oraz Andrzej Kosowski - dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
***.
Z kolei po 7.45 zaprosimy na styczniowe Salony Poezji, które odbywać sie będą w Muzeum Łazienki Królewskie. Bohaterką tych spotkań będzie Halina Poświatowska. Pierwsze już w najbliższą niedzielę zatytułowane "Carmen z różą w zębach". Wiersze z lat 1956-1958, czytać będą Zofia Kucówna i Anna Sroka.
***
W audycji nie zabraknie Słowa na dzień, informacji kulturalnych, kalendarium, przeglądu prasy, piosenki z rekomendacją ( w tym tygodniu piosenki wybiera kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz) i oczywiście płyty tygodnia, a jest to album z legendarnymi wykonaniami koncertów noworocznych przez Wiedeńskich Filharmoników.
Zaprasza Paweł Sawicki
9 stycznia (czwartek), godz. 6.00 - 9.00