Język na każdą pogodę

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 20:30
We wtorkowym "Sezonie na Dwójkę" zapraszamy na kolejną audycję z cyklu "Nasz język współczesny". Tym razem porozmawiamy o pogodzie i zjawiskach atmosferycznych w języku. Jak zwykle zapraszamy słuchaczy do telefonicznego udziału w audycji.
Język na każdą pogodę
Foto: Simon Cocks/Flickr/CC

Samo znaczenie słowa "pogoda" bywa równie kapryśne jak ona sama. Dziś z reguły to wyraz neutralny, oznaczający ogół zjawisk atmosferycznych w jakiejś chwili. Dlatego mówimy, że pogoda jest dobra lub zła, podczas gdy niektórzy wciąż używają na określenie pierwszej samego słowa "pogoda" (zgodnie z jej pierwotnym znaczeniem), na określenie drugiej zaś - "niepogoda". Taką właśnie formą posłużył się Jarosław Iwaszkiewicz: "Niebo się znowu okryło chmurami i zaczął kropić deszcz, nie bardzo zresztą gwałtowny, ciepły i zapowiadający długą niepogodę".

W audycji "Nasz język współczesny" wspólnie z językoznawcami - Agatą Hącią i Jarosławem Łachnikiem - zajmiemy się tematem pogody w języku, etymologią nazw, przysłowiami i powiedzeniami. Podczas audycji będziemy również odbierali telefony od naszych słuchaczy - prosimy dzwonić pod nr 22 645 22 22.

Na audycję zaprasza Małgorzata Tułowiecka.

25 lutego (wtorek), godz. 18.00-19.00

mc

Zobacz więcej na temat: język polski pogoda
Czytaj także

Co mają wspólnego "dywagacje" z "wagarami"?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 12:00
Czy możemy powiedzieć, że placek jest "bilateralny"? Czym jest "trybuszon"? Jakie są właściwe znaczenia słów "oportunista" i "resentymenty"? O trudnych wyrazach rozmawialiśmy w audycji z cyklu "Nasz język współczesny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nicpoń" może pomóc polskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 08:00
– Jeśli będziemy umieli lepiej się komunikować, zbudujemy nie tylko prawdziwą wspólnotę, ale też staniemy się bogatszym społeczeństwem – mówił w Dwójce Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które organizuje uroczystą galę 21 lutego – w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polszczyzna na fali. Dwójka na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 14:40
Ile jest słów w polszczyźnie? Co mają wspólnego "dywagacje" z "wagarami"? I dlaczego Bohun nie mógł "pohańbić" Heleny? Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypominamy audycje z Dwójkowego cyklu "Nasz język współczesny". Jedyny taki poradnik językowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domem Iwaszkiewiczów rządziły zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 17:00
- W domu panowała "nadmiłość” do zwierząt. Był kot cioci, dwa psy, psy przybłędy. Przyjeżdżały też takie „taniutki”, trochę pomieszkiwały. Jak w starym dworze... - o atmosferze willi Iwaszkiewiczów w Stawisku opowiadała w Dwójce Maria Iwaszkiewicz, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików.
rozwiń zwiń