"Poeta z dwojej złożony natury". Przyjdź na spotkanie z geniuszem renesansu

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 19:00
Jan Kochanowski - największy polski poeta przed Mickiewiczem - będzie bohaterem kolejnej audycji z cyklu "Te wstrętne lektury". Zapraszamy, szczególnie uczniów, do udziału w spotkaniu.
Jan Kochanowski. Praca rytownika Aleksandra Tadeusza Regulskiego sprzed 1884 roku.
Jan Kochanowski. Praca rytownika Aleksandra Tadeusza Regulskiego sprzed 1884 roku.Foto: Wikipedia, domena publiczna

Czołem za cześć, łaskawy mój panie sąsiedzie,

Boże nie daj u ciebie bywać na biesiedzie!

Geniusz polskiego renesansu, wybitny poeta na skalę europejską - Jan Kochanowski świadom był roli poety. Jako pierwszy sformułował etos twórcy, którego talent jest darem Boga, zarazem przywilejem, obowiązkiem i cierpieniem.

Zapraszam do Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana - szczególnie młodzież gimnazjalną i licealną - na spotkanie z prof. Pauliną Buchwald-Pelcową, prof. Januszem Tazbirem i dr. Jackiem Głażewskim. W sobotę, 17 maja, o godz. 16.00. Będę Państwa oczekiwać w Radiu przy al. Niepodległości 77/85 o 15.40.

Wejściówki można rezerwować pod adresem: lektury@polskieradio.pl

Hanna Maria Giza

17 maja (sobota), godz. 16.00-17.00


Czytaj także

Lektura "Nad Niemnem" wymaga wprawy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 09:00
– Ta powieść jest dla wielu czytelników trudna ze względu na skomplikowany język Elizy Orzeszkowej. Jednak czytanie tej prozy to umiejętność, którą można nabyć – mówiła w Dwójce prof. Grażyna Borkowska podczas dyskusji na temat powieści "Nad Niemnem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makbet: fatum, determinizm i historyczna mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 00:00
- Dla mnie to przede wszystkim dramat o tym, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani i przez jakie siły. To obecnie problem bardziej chyba nawet aktualny niż w czasach Szekspira - mówił o "Makbecie" Antoni Libera, jeden z gości audycji "Te wstrętne lektury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mistrz i Małgorzata": po co Rosjanom diabły?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 20:00
- To stary wątek nowoczesnej literatury rosyjskiej. W latach 20. tamtejsza inteligencja potrzebowała go by oswoić się z dyktaturą bolszewicką - mówił profesor Adam Pomorski w audycji "Te wstrętne lektury", poświęconej tym razem słynnej powieści Michała Bułhakowa.
rozwiń zwiń