Jan Karski z francuskiej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 19:02
W "Strefie literatury" przedstawimy rozmowę z dwoma pisarzami francuskimi: Yannickiem Hennelem i Bruno Tessarechem. To autorzy książek, których bohaterem jest Jan Karski.
Yannick Hennel Jan Karski - fragment okładki
Yannick Hennel "Jan Karski" - fragment okładkiFoto: materiały promocyjne

Obie zostały przełożone na język polski i wydane przez Wydawnictwo Literackie (Yannick Hennel "Jan Karski") oraz Nor sur Blanc (Bruno Tessarech "Strażnicy").

"Poza prawdą historyczną istnieje również prawda symboliczna, prawda fikcji i literatury pięknej" - podkreślał Bruno Tessarech, odpowiadając na pytanie o relacje, w kontekście jego książki, między fikcją a dokumentem. Pisarz opowiadał o okolicznościach, w jakich zainteresował się postacią Jana Karskiego, mówił o genezie "Strażników" - dramatycznej, wciąż aktualnej historii o tych, którzy dają świadectwo, którzy ukazują tragedię, ale nie zostają wysłuchani. Bruno Tessarech poruszył także trudną kwestię związaną z francuskim poczuciem odpowiedzialności za kolaborację z hitlerowcami, za przyzwalanie na zło.

O swym stosunku do fikcyjnego pisania o faktach historycznych mówił również Yannick Hennel."Wyobraźnia jest drugim skrzydłem inteligencji" - przekonywał, dodając, że tworzenie fikcji opartej na faktach historycznych będzie zawsze swoistym ryzykiem, intuicyjnym szukaniem prawdy, własną, autorską wizją. Francuski pisarz podzielił się podziwem, jaki żywi dla Jana Karskiego. "Dla mnie jest to wieczny posłaniec, którego cierpienie i tragizm wynikają z tego, że jego posłanie nie zostało wysłuchane, a jego misja ukończona" - mówił. Historia Karskiego to dla Yannicka Hennela przyczynek do gorzkich rozważań o nieobecności dobra. "Być może dobro w ogóle nie istnieje" - stwierdza. W interesujący sposób pisarz mówił również zarówno o wciąż obecnym za Zachodzie (choćby właśnie we Francji) przeświadczeniu o polskim antysemityzmie, jak i o frapujących przyczynach takiego myślenia.

Na "Strefę literatury" zaprasza Joanna Szwedowska.

18 maja (niedziela), godz. 18.00-19.00

mm

Czytaj także

"Do końca mówił o grzechu zaniechania". Emisariusz Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 15:00
Człowiek z poczuciem misji. Człowiek sumienia, który siłę czerpał ze swojej wiary. Tak o Janie Karskim, w setną rocznicę jego urodzin, mówiła w Dwójce Ewa Wierzyńska z Muzeum Historii Polski w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Karski - postać, która inspiruje do dziś

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 15:00
Łódź to miasto szczególne dla Jana Karskiego. Tam się urodził, wychował, to miasto go ukształtowało. Nauczyło tolerancji i mądrości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tajne państwo", czyli jak Jan Karski wstrząsnął Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:10
O Janie Karskim mówi się, że próbował zatrzymać zagładę europejskich Żydów. Niestety, nieskutecznie. W 1942 roku starał się obudzić sumienie wielu narodów i skłonić je do podjęcia jakichkolwiek kroków, które mogłyby pomóc w uratowaniu milionów ludzi. O tym niezwykłym człowieku rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń